50 let od Chile - fotbalista Kos vzpomíná, jak ho málem připravili o stříbro

Píše se květen 1962 a českoslovenští fotbalisté finišují s přípravou na mistrovství světa v Chile. Nedaří se jim, nikdo jim nevěří a přitom se rodí jeden z největších úspěchů v dějinách našeho sportu. Jednoho muže ale na poslední chvíli vyřadili z nominace a málem ho tím připravili o titul vicemistra světa. Teď už na vypjaté chvíle vzpomíná bývalý hráč Sparty a Bohemians Vladimír Kos na své chatě u Dobříše s úsměvem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Kos, vicemistr světa z Chile, který nikdy nereprezentoval | Foto: Václav Tvarůžka

Vladimír Kos žije v Praze, ovšem teplejší část roku tráví s manželkou a trpasličím pudlem v domku a na zahrádce půl hodiny jízdy na jihozápad od metropole.

Pobyt v přírodě mu pomáhá překonávat zdravotní trable, které se mu za 76 let života nastřádaly. Má těžkou cukrovku, problémy se svaly a páteří a nedávno prodělal druhý infarkt. Ale dojem nemocného člověka rozhodně nebudí, a když se přenese o 50 let zpátky, pohltí ho vzpomínka na sportovní neštěstí, které ho potkalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Kos vzpomíná, jak málem přišel o stříbrnou medaili

Trenér Vytlačil po bídné přípravě v Itálii dodatečně nominoval na šampionát po zranění se zotavujícího Andreje Kvašňáka. Pohlaváři ale z úsporných důvodů Vytlačilovi nedovolili výpravu rozšířit, a tak musel někoho z hráčů, kteří už měli sbaleno do Chile, poslat zpátky domů. Černý Petr zůstal Vladimíru Kosovi.

„Tam byla národnostní otázka, to mě strašně mrzelo. Měl jet domu Molnár, už jsme všichni věděli, že mu dávají peníze, aby si něco koupil a jel domu. Já jsem spal na pokoji s Honzou Lálou a říkal jsem, že mám nějaké škrábání na zádech, pojedu domu já. Najednou se objevil ve dveřích se slzami v očích Vašek Jíra a řekl jsem, Honzo, už je to tady.“

Vytáhlý záložník měl správné tušení a jeho osobní sportovní tragédii silně vnímal nejen on, ale celý kolektiv.

Manželé Kosovi jezdí na léto do Voznice u Dobříše | Foto: Václav Tvarůžka

„Když se to kluci dozvěděli, tak jsme šli do sklípku a trošku jsme se tam přiotrávili alkoholem. Přesto, že italská asociace nabídla, že zaplatí, když už tam jsem, mě poslali mě domu a bez letenky.“

Šťastný konec

Československem se pak šířily fámy, že se Kos popral s koučem Vytlačilem, a zklamaný hráč místo do Chile odletěl se svými Bohemians na turnaj do Francie. Díky nečekanému postupu svých reprezentačních spoluhráčů ze skupiny se ale Vladimír Kos dočkal happyendu. Spolu s Františkem Schmuckerem a Jozefem Bombou totiž doplnil výpravu, a do Chile tak přece jen odletěl.

„Byla to vynikající cesta. Přišel nám naproti na letiště Vašek Jíra a říkal, vidíš, tak se to povedlo, jsi tu zase zpátky,“ vzpomíná Vladimír Kos, který měl svým způsobem smůlu, že byl současníkem dvojice Masopust-Pluskal, takže v oficiálních zápasech nemá na kontě ani jeden reprezentační start. Přesto je vicemistrem světa z Chile.

Jan Kaliba, Jakub Kanta, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme