51 popravených Vikingů

Těla 51 popravených mužů, kteří byli nalezeni v britském Dorsetu, nejspíš patří skandinávským Vikingům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Symbolem draka na přídi drakkaru se děsilo | Foto: Hugo de Jong

V červnu loňského roku archeologové při vykopávkách v Ridgeway Hill nedaleko Weymouth v Dorsetu objevili masový hrob s kostrami 51 sťatých mužů. Radiokarbonové datování ukázalo, že hrob pochází z období mezi rokem 910 a 1030, kdy Británii dobývali Sasové. Izotopová analýza skloviny zubů některých koster zase odhalila, že popravení muži vyrostli v daleko chladnějším klimatu, než jaké panovalo na Britských ostrovech. Izotopy navíc vypovídají o stravě s vysokým obsahem proteinů, která odpovídá archeologickým nálezům ze Švédska.

Muži tedy pocházeli ze Skandinávie a přinejmenším jeden z nich vyrostl v oblastech za polárním kruhem. Podle archeologů z Oxfordské univerzity jde o skandinávské Vikingy, kterým nejspíš nevyšel nájezd na území Sasů. Byli poraženi, zajati a veřejně popraveni. Před exekucí nebo hned po smrti byli zřejmě svlečeni do naha, protože v hrobě se nenašly žádné stopy oblečení nebo ozdob. Většina mužů dosáhla nanejvýš věku kolem 20 let a jen pár z nich překročilo třicítku.

Jestli jsou v hrobě skutečně jen samí Vikingové, může potvrdit pouze izotopová analýza zubů zbývajících lebek. Archeologové ale takový výsledek očekávají. Masový hrob se pak stane jedním z největších dokladů hromadné exekuce cizinců ve svém období historie.

Zdroj: BBC News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme