ABS umožní online přístup do vybraných archiválií, například o práci StB

Veřejnost si bude moci od čtvrtka prohlížet archiválie z Archivu bezpečnostních složek nově i ze svého domácího počítače. Dálkově budou zpřístupněny dokumenty vypovídající o činnosti komunistické Státní bezpečnosti i dalších bezpečnostních složek. Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na svých webových stránkách zveřejnil, že vyhledávací systém eBadatelny.cz bude v testovacím provozu do konce léta. I přístup zdálky bude ale podléhat pravidlům a registraci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský Národní archiv

Britský Národní archiv | Foto: Jiří Hošek

Zatím systém nabídne zhruba 300 tisíc skenů, k nimž přibydou některé další z celkem 17 kilometrů archiválií ABS, uvedl ústav.

Podrobnosti k dálkovému přístupu chce ústav pro studium totality zveřejnit ve čtvrtek. Podle ústavu jde o počin, na který odborná veřejnost léta čekala.

„Dálkový přístup samozřejmě nezpřístupňuje celý Archiv bezpečnostních složek, to by nešlo. Ten archiv je příliš velký. Na dálku bude přístupný malý zlomek, ale ten znamená 300 tisíc skenů, což je poměrně dost na prohlížení. Navíc jsou to vybrané fondy z těch nejzajímavějších a veřejností nejčastěji vyžadovaných," řekl mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček.

Archiváři ABS mají evidenci, kdo jaké archiválie si žádá, i s ohledem na to fondy zpřístupnili. K dispozici budou dvě části fondu, který se nazývá Sekretariát Federálního ministerstva vnitra. Fond obsahuje například materiály ze schůzí bezpečnostního kolegia ministra vnitra či informační zprávy rozvědky a kontrarozvědky.

„Tam byly probírány ty nejpodstatnější otázky týkající se organizace a činnosti bezpečnostního aparátu,“ komentovala na webu ústavu ředitelka ABS Světlana Ptáčníková.

Veřejnost si z domova bude moci prohlédnout i fondy Velitelství Státní bezpečnosti a Kabinet StB materiálů, kde může najít například opatření přijímaná v souvislosti s únorem 1948 nebo dokumenty, které mapují, jak se bezpečnostní složky chovaly po úmrtí někdejšího komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

Kromě množství textu si budou moct lidé prohlédnout i fotografie, třeba snímky dokumentující stavbu Berlínské zdi.

„Některé z nich zřejmě ani nebyly zveřejněny, nebo unikátní fotografie ze špionážních balónů, které k nám byly vysílány západními státy v době studené války,“ uvedl Ryjáček.

Nutná registrace

Ne každý, kdo má internet, se ale podle Ryjáčka bude moci do archiválií hned podívat.

„Ve chvíli, kdy se zpřístupňují citlivé materiály, které zároveň podléhají ochraně osobních údajů, tak není možné, aby to bylo anonymně přístupné,“ vysvětlil.

Znamená to, že žadatel o dálkové připojení musí alespoň jednou fyzicky archiv navštívit, prokázat se občanským průkazem a zaregistrovat. Teprve pak získá přístupové kódy.

Zda by historici mohli v těchto fondech najít ještě něco převratného, Ryjáček nepředpokládá. Laické veřejnosti ale může poskytnout dobrý přehled o novodobé historii.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme