Admirál Horthy má v Maďarsku nové sochy i náměstí, levici se to nelíbí

V poslední době se v Maďarsku množí snahy o vybudování nových památníků nebo soch Miklósovi Horthymu. Evropa, ale také většina Maďarů přitom vnímají hlavu maďarského státu z meziválečného období spíše jako přisluhovače fašistického Německa a politika, který může za vraždu více než půl milionu Židů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť

Budapešť | Foto: Jirka Malina

Ve vesnici Kerek na jih od Balatonu předali Horthyho dřevěnou sochu o víkendu, v městečku Gyömrő přejmenovali centrální náměstí Svobody na Horthyho náměstí.

Děje se tak z iniciativy místních lidí, spolků a organizací. Levicové organizace protestují a žádají zastavení tohoto trendu.

Jistou nostalgii za horthyovskými časy začala živit už vláda Józsefa Antalla, která regenta v Maďarsku znovu pohřbila. Na pohřbu byl přítomen i Antall, byť pouze jako soukromá osoba. Krajně pravicové, ale i pravicové konzervativní síly často svolávaly shromáždění na počest Horthyho.

Historici se na jeho portrétu neshodnou. Například v učebnicích dějepisu ho nevykreslují jen negativně a například vyzdvihují jeho zásluhy o zachování životů Židů v budapešťském ghettu. V zásadě ho ale viní za to, že Maďarsko zavlekl do tragického konfliktu na špatné straně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobu admirála Horthyho přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo v Maďarsku Gregor Martin Papucsek

Miklós Horthy byl regent Maďarska od roku 1919 do roku 1945. Regentem byl proto, že Maďarsko bylo sice království, ale nemělo krále, takže hlava státu zastupovala panovníka. Byl také kontraadmirálem, přestože Maďarsko loďstvo už nemělo. V rakousko-uherské armádě získal obrovské zásluhy v nejedné námořní bitvě.

Celý maďarský režim v meziválečném období si za hlavní cíl kladl revanš, tedy opětovné získání území, které Maďaři ztratili zánikem Uherska. Tak se Maďarsko dostalo do vleku Německa. Po vídeňských arbitrážích získalo zpět více území, jiné obsadila horthyovská armáda násilně i v tehdejším Československu.

Postoj Horthyho k Židům je nejasný. Protižidovské zákony se v Maďarsku zaváděly velmi brzy a jak se situace zhoršovala, nemohl Horthy Hitlerovy transporty z venkova odmítnout.

Když v závěru války zemi obsadili Němci a moc převzali maďarští fašisté, neudělal proti tomu nic. Poté už byli Židé odváženi do koncentračních táborů nebo je stříleli přímo u Dunaje. Celkem zahynulo 600 tisíc maďarských Židů.

Horthy tuto genocidu možná přímo neřídil, ale také jí nezabránil. A vedl stát, který byl posledním vazalem Hitlera.

Gregor Martin Papucsek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme