Americké letectvo bombardovalo přesně před pětašedesáti lety Prahu

Přesně před pětašedesáti lety zaútočily americké bombardéry na Prahu. Krátce po poledni během několika minut dopadlo do centra města 7 400 pum. Nálet měl za následek více než sedm set mrtvých a téměř dva tisíce zraněných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing C-97 Stratofreighter byla v podstatě dopravní verze bombardéru B-29 | Foto: USAF

Proč Američané zaútočili na Prahu a zvolili si za cíl civilní obyvatelstvo, zůstává dodnes jednou z mnoha nevyřešených hádanek druhé světové války.

Nálet ze čtrnáctého února 1945 nebyl prvním, který Prahu postihl. Předtím si ale spojenci vybírali strategické cíle, nádraží a továrny. Únorový nálet byl ale namířen proti civilnímu obyvatelstvu.

Vysoký počet obětí je dán především tím, že Pražané výstražnou sirénu zpravidla nebrali vážně a neschovávali se do krytů. Ve spojencích viděli především své osvoboditele. Proč ale došlo k osudnému náletu?

Existují dvě teorie: buď si američtí letci spletli Prahu s Drážďany - což dokládají deníky letců - nebo Praha byla spojenci skutečně vytipována jako takzvaný náhradní cíl - k čemuž se dnes kloní historikové.

Pavel Polák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme