Angor Vat údajně zanikl kvůli vyčerpání intenzivně obdělávané půdy

Proslulé centrum starodávné khmerské civilizace Angkor Vat na území dnešní Kambodže podle nejnovějších poznatků zaniklo kvůli suchu a vyčerpání půdy, která byla po staletí soustavně obdělávaná. Tvrdí to vědci z britské univerzity v Cambridge na základě analýzy sedimentů a půdy z okolí kambodžského chrámového komplexu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní chrámový komplex Angkor Vat, vrcholné dílo khmerské architektury

Hlavní chrámový komplex Angkor Vat, vrcholné dílo khmerské architektury | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Bjørn Christian Tørrissen

Zemědělská půda se podle britských vědců využívala velmi agresivně a byla opakovaným pěstování plodin zcela vyčerpaná.

S britskými vědci částečně souhlasí i odborník na jihovýchodní Asii Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze:

„Došlo tam ke krachu závlahového systému, který byl v té době velmi rozsáhlý. Na konci 12. století musel uživit odhadem 750 tisíc až milion lidí. Nedošlo k tomu ze dne na den, trvalo to desítky let, než ekonomika jako taková upadla. Podotýkám nicméně, že to nebyl jediný faktor, proč bylo toto město opuštěno a přesídleno do oblasti dnešního Phnompenhu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O příčinách zániku Angor Vat v Kambodži mluvil na Rádiu Česko odborník na jihovýchodní Asii Miroslav Nožina z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze

Podle Nožiny bylo opuštění města důsledkem několika faktorů:

„V té době se rodí nová mocenská centra v oblasti jihovýchodní Asie, kde do té doby Angorská říše jednoznačně dominovala. Šlo zejména o předchůdce dnešního Thajska, odkud na kambodžské území docházelo k mnohým výbojům. Angor je velmi špatně strategicky umístěn, protože leží blízko Thajska. Thajci také město dokonce několikrát dobyli. Dalším impulsem pro přesídlení tak byla i bezpečnostní strategie.“

„Dalším impulsem je změna hospodářské struktury. Tyto říše se stále více začínají navazovat na zámořský obchod, který se ale těžko uskutečňuje z vnitrozemského mocenského centra, jako je Angor. Centum říše se tedy přesouvá na řeku Mekong, která je velmi dobře splavitelná a spojená s deltou a oblastí přístavních měst. Toto vše tam hrálo roli,“ dodává Nožina.


Jan Piroch, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme