Antarktida se ochlazovala 37 milionů let

Antarktický poloostrov se během posledního půl století rychle otepluje. Tento trend ostře kontrastuje s postupným ochlazováním, které zřejmě trvalo posledních 37 milionů let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hora Mt. Herschel (3335 m), Antarktida | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, Andrew Mandemaker

Rekonstrukce prehistorického klimatu a vegetace Antarktického poloostrova se podařila díky hlubinným vrtům v jeho nejsevernější části. Tým vědců ve vzorcích analyzoval jak anorganické složky sedimentů, tak fosilie spór, pylu a mořských mikroskopických živočichů. Výsledky studie ukazují, že ještě před 40 miliony let byla Antarktida zcela bez ledu a rostla na ní bohatá vegetace. Průměrné teploty se pohybovaly mezi 10,7 a -1,1 stupněm Celsia. Před 37 až 34 miliony lety však klesla koncentrace atmosférického oxidu uhličitého a klima se začalo ochlazovat. V tomto období začaly vznikat ledovce, které dnes zadržují víc než dvě třetiny pozemských zásob sladké vody.

Během období oligocénu před 34 až 23 miliony let pokrývala Antarktický poloostrov tundra a lesy tvořené pabuky (Nothofagaceae) a jehličnatými stromy. S postupujícím ochlazováním lesy zmizely, ale izolované ostrůvky tundry existovaly ještě před 12,8 milionu let. Znamená to, že zalednění Antarktidy nebyl náhlý, ale naopak dlouhodobý a postupný proces svázaný se změnami atmosféry, oceánů i tektonické aktivity.

VIDEO

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme