Archeologové objevili v Přerově základy školy Jednoty bratrské, kde učil i Komenský

Archeologům v Přerově se zřejmě podařilo odkrýt základy školy Jednoty bratrské, v níž na počátku 17. století působil Jan Ámos Komenský. Objekt se nachází u nedávno nalezeného kostela sv. Marka v centru města. Pokud se objev potvrdí, půjde o jeden z nejvýznamnějších archeologických nálezů i v celostátním měřítku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové objevili v Přerově základy školy Jednoty bratrské. Na snímku archeolog Zdeněk Schenk zkoumá objevenou lokalitu.

Archeologové objevili v Přerově základy školy Jednoty bratrské. Na snímku archeolog Zdeněk Schenk zkoumá objevenou lokalitu. | Zdroj: ČTK

„V uplynulém týdnu se nám v rámci záchranného archeologického výzkumu podařilo odkrýt základy objektu, který byl situován poblíž východního závěru bratrského sboru kostela svatého Marka. Tyto základy cíleného objektu jsou od bratrského sboru odděleny dlažbou renesančního stáří,“ popisuje vedoucí výzkumu Zdeněk Schenk ze společnosti Archaia Olomouc.

„Vlastní objekt byl poprvé vyobrazen na nejstarší vedutě (kresba bočního pohledu na město, pozn. red.) města Přerova vytvořené v roce 1593 Janem Willenbergerem. Bývá historiky a komeniology spojován právě s bratrskou školou, kterou v letech 1604–1608 Jan Ámos Komenský nejprve studoval a posléze v ní v letech 1614–1618 učil,“ říká Schenk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky archeologického výzkumu shrnuje jeho vedoucí Zdeněk Schenk

Archeologové mají nyní zhruba 90procentní jistotu, že jde skutečně o školu Jednoty bratrské, v níž působil Jan Ámos Komenský.

Vedoucí archeologického výzkumu Schenk proto doufá, že se podaří objevit další předměty, které by přímo souvisely s existencí a především s každodenní funkcí bratrské školy.

„Prozatím se nám podařilo nalézt vedle zlomků glazované novověké kuchyňské keramiky také zlomky komorových zeleně glazovaných kachlů s tapetovým vzorem,“ uvádí Schenk. Ty se nacházely na kamnech, kterými byly jednotlivé místnosti školy vytápěny.

Archeologové také našli drobná knižní kování a také malou hliněnou keramickou kuličku, která podle nich mohla souviset s Komenského heslem „škola hrou“.

Archeologové také objevili linii původního opevnění města Přerova, takzvaný barbakán. „Byl to fortifikační prvek, který byl předsunut před samotnou bránu, kterou se vjíždělo do města z levého nábřeží řeky Bečvy,“ uvádí Schenk.

Zatím mají odkryto zhruba 60 metrů barbakánu, síla zdiva je přibližně 2 metry. Zřejmě bylo součástí impozantního, pozdně středověkého a raně novověkého městského opevnění, kterým bylo Horní náměstí obepnuto v 15. a 16. století.

Jan Richter, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme