Archeologové odkryli unikátní dřevěné konstrukce na Vladaři

Archeologové odkryli unikátní dřevěné konstrukce na hoře Vladař na Karlovarsku. Dubové trámy z pátého století před Kristem byly součástí vodní nádrže související s hradištěm na vrcholu hory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z výzkumů na Vladaři | Foto: Archeologický ústav AVČR

Jak Rádiu Česko řekl Miloslav Chytráček z Archeologického ústavu Akademie věd ČR, jde o unikátní nález, který nemá ve střední Evropě vzhledem co do rozměrů obdoby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní objev nádrže na hoře Vladař představil ve Světě o jedné Miloslav Chytráček z Archeologického ústavu Akademie věd ČR

„Cisterna měla rozměry deset krát jedenáct metrů a hráz, která měla roubenou konstrukci, byla široká 1,2 metrů a byla zachovaná do výšky 1,4 metru. Trámy byly dlouhé až pět metrů a příčky vytvářely komory, které byly vysypány jílem. Tato konstrukce držela masu vody uvnitř nádrže,“ popsal Chytráček.

Nádrž se nacházela v místě prameniště a sloužila jako zásobárna na pitnou vodu uvnitř mohutného opevnění. Její jedinečnost spočívá podle archeologů i v inženýrské vyspělosti.

„Podobné nádrže jsou známy z pozdějších období, třeba z opid na území Hesenska v Německu, ale je to tak z prvního nebo druhého století před Kristem a rozměr byl mnohem menší,“ podotkl Chytráček.

Trámy bude po vyzvednutí konzervovat specializované pracoviště Muzea archeologie a historie v Lausanne, protože podobně vybavená laboratoř v České republice neexistuje.

„Po konzervaci bude konstrukce znovu sestavena a bude vystavena v trvalé expozici Západočeského muzea v Plzni, která se v současnosti plánuje. Během dvou let by měla být přístupná veřejnosti,“ doplnil Miloslav Chytráček z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Martin Hromádka, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme