Archeologové představí výsledky průzkumu v Hrádku nad Nisou

Archeologové dnes v Hrádku nad Nisou na Liberecku představí lidem rozsáhlý průzkum v centru města. Mezi zajímavé nálezy patří nejstarší dřevěný dům na severu Čech, středověká studna nebo 700 let stará kostra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidská kostra z mladší doby bronzové nalezená při rekonstrukci vozovky v Terronské ulici v Praze 6

Lidská kostra z mladší doby bronzové nalezená při rekonstrukci vozovky v Terronské ulici v Praze 6 | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Kostru archeologové nejprve nazývali upírka, protože byla pohřbená za hřbitovní zdí, obličejem do země, což se stávalo lidem, podezřelým z vampýrismu. Antropologové pak ale zjistili, že se jednalo o muže a tak se kostra přejmenovala na Tampíra Tobiáše.

Přehrát

00:00 / 00:00

O archeologický průzkum v Hrádku nad Nisou se zajímala Ivana Bernátová

„Jedná se o jedince, který se dožil 51 let, umřel v jarním období, což se dá zjistit podle výbrusů a zkoumání zubů. Komunita, ze které pocházel, nebyla přímo z Hrádku, to je možná jeden z důvodů, proč byl muž vyloučen z křesťanského hřbitova,“ prozradil archeolog Petr Brestovanský.

Mohlo se tedy jednat o muže, vyznávajícího jiné náboženství. Jeho genetické příbuzné, hledali archeogenetici přímo v Hrádku, analyzovali DNA u řady místních lidí, nikoho ale nenašli.

Svůj původ ale díky odebrané DNA zjistil starosta Hrádku Martin Půta. Teď ví, že je pravá naplavenina. „Je to skupina, která se nejvíc vyskytuje na Pyrenejském poloostrově a na Britských ostrovech.“

Igor Maňour, Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme