Archeologové prozkoumají hrob 14 umučených františkánů

Archeologové dnes začínají zkoumat hrob čtrnácti umučených františkánů v pražském kostele Panny Marie Sněžné. Truhlu s pozůstatky mnichů nedávno po více než 300 letech otevřeli antropologové a teologové, a to kvůli jejich blahořečení plánovanému na podzim.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostatky čtrnácti františkánů umučených v 17. století byly otevřeny v pražském kostele Panny Marie Sněžné | Foto: Filip Jandourek

„Truhla byla uložená pod oltářem svatého Petra z Alcantary, který je v boční kapli kostela Panny Marie Sněžné, neboli v Michalské kapli,“ upřesnil bratr Jakub František Sadílek, který rakev spolu s ostatními vyzvedával.

„Už začátkem tohoto století byla bedna vyzdvižena, zkontrolována, že opravdu tam je, že je neporušená, ale nebyla otevřená. A až teďka vlastně byla vyzdvižená,“ vysvětlil.

Řeholníky zavraždili Pražané během vpádu pasovských vojsk do Prahy v 17. století.

„Ta hlavní problematika byla mocenský spor, na jehož základě přitáhlo vojsko Pasovských k Praze, katolického biskupa Leopolda Habsburského. A Praha to cítila jako ohrožení, byla většinově protestantská. Když oni vtrhli tedy na Malou Stranu, tak tady na tomto břehu místní obyvatelstvo i ti, kteří se sem stáhli, začali v tom napětí plenit, rabovat kláštery,“ přiblížil Petr Regalát Beneš z Provincie bratří františkánů.

Lenka Jansová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme