Archeologové tvrdí, že bitva u Bosworth byla jinde

V roce 1485 skončila v Anglii takzvaná válka růží. Tečku za ní udělal jeden z největších bojů v dějinách země - bitva u Bosworth. Archeologové ale teď tvrdí, že k souboji došlo jinde. A to o celé tři kilometry dál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitva u městečka Bosworth ve střední Anglii neznamenala jen konec zdlouhavé občanské války mezi šlechtickými rody Lancasterů a Yorků. Byla to také první anglická bitva, v níž vojsko krále Richarda III. používalo ve značném množství polní děla a muškety.

A právě tyto zbraně se zasloužily o převratný objev. Tým archeologů dr. Glena Foarda z nadace Battlefield Trust objevil desítky koulí z děl a mušket nikoli na bojišti u Bosworth, nýbrž téměř o tři kilometry dál.

Přesné místo bojiště se zatím udržuje v naprosté tajnosti. Není to kvůli všetečným novinářům. Místo je utajováno kvůli takzvaným nočním jestřábům, anglicky night hawk, a v tomto případě nejde ptáky.

Jsou to nadšenci vybavení detektory pro hledání kovů. A jelikož vykopávky archeologů na bojišti zdaleka neskončily, dr Glen Foard se obává, že by tito výtečníci mohli práci jeho týmu ohrozit svými vlastními vykopávkami.

Návštěvnické centrum zůstane na původním místě

Archeologický průzkum týmu dr. Foarda je financován hlavně anglickou loterií. Ta na něj věnovala víc než milion liber. Tento projekt byl zahájen před třemi lety. Mezi dalšími sponzory je radnice města Leicesteru. Ta financovala i vybudování návštěvnického centra nedaleko původního místa předpokládaného bojiště.

Podle mluvčího radnice bude návštěvnické centrum u Bosworth i nadále jakousi hlavní vstupní branou na místo bojiště. Centrum bylo vybudováno v roce 1977 značným nákladem a bylo by jistě škoda, aby ztratilo svůj význam jen proto, že to pravé bojistě bylo objeveno o tři kilometry dál.

Příběh skutečného místa bojiště bitvy u Bosworth připomíná tak trochu vůbec nejdůležitější anglickou bitvu zvanou bitva u Hastings z roku 1066. Vévoda normandský William v ní porazil vojsko domácího krále Harolda a stal se prvním vládcem moderní Anglie.

Bitva u Hastings totiž vůbec není blízko Hastings. Je ve městě zvaném Battle, tedy bitva, které vzniklo až po krvavé bitvě, nicméně na její počest. Město Hastings je od města Battle vzdálené několik kilometrů na východ, což mate četné neinformované turisty včetně Angličanů.

Igor Maňour, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme