Archeologové u Jeruzaléma objevili 1400 let staré mince. Svědčí o dobytí města Peršany

Nedaleko Jeruzaléma se objevilo několik tichých svědků toho, jak Peršané dobyli toto svaté město židů, křesťanů i muslimů. Několik mincí leželo v zemi víc než čtrnáct set let. Dokazují, že funkce některých míst se ani po víc než tisíci letech nemění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Foto: Reuters

Jedná se o devět byzantských mincí s podobiznami císařů Justiniána, Maurikia a Fokase - tedy z konce 6. a začátku 7. století našeho letopočtu. Objevené byly západně od Jeruzaléma. Do země je někdo uložil v tkaném měšci vedle zřícené vnější zdi od budovy, která na přelomu šestého a sedmého století sloužila jako vinařský lis a která se podle archeologů krátce poté zřítila, nebo jí spíš někdo zničil.

Jak píše list Jerusalem Post, podle archeoložky Annette Landes-Nagarové je do země zakopal někdo, kdo si tak v době nebezpečí chtěl ukrýt cennosti a později si je chtěl vyzvednout. Vzhledem k tomu, že se mince našly až teď fakticky mezi ruinami domu, je zjevné, že se už nikdy nevrátil a kromě mincí nejspíš přišel přinejmenším i o domov.

Nález pomáhá poodhalit dlouhou válku mezi tehdejší křesťanskou Byzantskou (nebo také Východořímskou) říší a tehdejší Sásánovskou nebo taky Novoperskou říší. Peršané v roce 614 dobyli Jeruzalém a s ním taky větší část Svaté země. Měli přitom podporu židovských povstalců proti římské nadvládě.

Při této dlouhé válce se obě tehdejší velmoci vyčerpaly, což o pár desetiletí později otevřelo cestu k dobytí Blízkého východu islámským arabským chalífátem.

Mince vypovídají o tom, že některé místa slouží už po tisíce let stejnému účelu. Zmíněný vinařský lis totiž stál jen kousek od hlavní silnice, kterou v té době křesťanští poutníci využívali k cestě od pobřeží do Jeruzaléma. Mince archeologové objevili během výzkumu, který je součástí výstavby - nebo spíš rozšiřování - dálnice, spojující Jeruzalém s planinami u středomořského pobřeží Izraele i dnes.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru