Archeologové začali zkoumat hrob 14 umučených františkánů

V pražském kostele Panny Marie Sněžné začínají pracovat archeologové. Prozkoumají hrob čtrnácti umučených františkánů. Řeholníky zavraždili Pražané během vpádu pasovských vojsk do Prahy v 17. století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kostele Panny Marie Sněžné v Praze, začal archeologický průzkum pod hrobem čtrnácti umučených františkánů. Kaple sv. Michala | Foto: Filip Jandourek

Truhlu s pozůstatky mnichů nedávno po více než 300 letech otevřeli antropologové a teologové. A to kvůli jejich blahořečení, které je plánové na říjen.

Zatímco si pražský kostel Panny Marie Sněžné prohlížejí davy turistů, za zdí začínají pracovat archeologové.

„Jsme v kapli svatého Michala, před první boční nikou, před oltářem svatého Petra z Alcantary, který je kompletně odstrojen a zahalen, protože se tu pracuje, staví, upravuje."

„A pod tímto oltářem byli ti bratři zabiti, pohřbeni. Vidíme otevřené hrobové místo a tady si páni archeologové připravují věci,“ popisuje architektka Amáta Venclová, správkyně františkánských budov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž v kostele Panny Marie Sněžné natáčela zpravodajka ČRo Lenka Jansová

Archeologové rozebírají barokní podlahu a začínají zkoumat, co skrývá otvor asi 1 x 2 metry.

„Vycházíme z dobových análů, které informují o ukládání ostatků 14 františkánských mučedníků. Víme, že v roce 1615 došlo k přenesení ze západní části kláštera sem do kaple sv. Michala. Mučedníci byli uloženi právě do tohoto výklenku,“ říká vedoucí archeologického výzkumu Jiří Podliska.

„Víme také, že v roce 1677 byli znovu vyhloubeni, jejich ostatky vykopány a přeskládány do dubové truhly, která byla uložena v oltáři. Myslím, že dokážeme zjistit, jak místo vypadalo, jestli byl původní hrob nějak upraven a jestli zde nezbyla svědectví o tom druhém pohřbu,“ dodává Podliska.

Dřevěná truhla teď odpočívá vedle, v kapli Panny Marie Pasovské. Pozůstatky mají v péči antropologové. Výsledky budou mít koncem září.

Oslava blahořečení čtrnácti umučených františkánů je plánovaná na 13. října. Celý proces začal už v 17. století, ale z různých důvodů byl několikrát přerušený. Obnovený byl na žádost biskupů v roce 1992. Dekret o blahořečení schválil papež Benedikt XVI. v květnu.

Lenka Jansová, mta, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme