Archeologové začnou hledat hroby nejstarších Liberečanů. Hned vedle kostela

Energetiky, kteří mění v Kostelní ulici v Liberci kabelové vedení, ode dneška dočasně nahradí archeologové. Budou hledat nejstarší Liberečany. Měli by ležet pod kočičími hlavami mezi farou a kostelem sv. Antonína, kudy denně projdou tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kostele Panny Marie Sněžné v Praze, začal archeologický průzkum pod hrobem čtrnácti umučených františkánů. Bedna s ostatky

V kostele Panny Marie Sněžné v Praze, začal archeologický průzkum pod hrobem čtrnácti umučených františkánů. Bedna s ostatky | Foto: Filip Jandourek

Mnoho Liberečanů dodnes neví, že Kostelní ulice byla kdysi pohřebištěm. „Kočičí hlavy tady měří 14,5 centimetrů, pod tím je centimetr nečistot, hned pod tím jsou hroby nejstarších Liberečáků,“ ukazuje na vlny propadající se dlažby archeolog Petr Brestovanský.

Přehrát

00:00 / 00:00

U kostela sv. Antonína v Liberci natáčela redaktorka Ivana Bernáthová

Podle něj byly dlažební kostky natlučené přímo na hroby. Proto se občas nějaké místo trochu propadne. Už před časem se tam našli kosterní pozůstatky z 16. až 17. století. Tady u nejstaršího kostela ovšem archeologové očekávají hlubší historii.

„To bude tak 1350 až 1370,“ upřesňuje Brestovanský. Datování plyne ze zajímavého nálezu, který tam objevili. „Našli jsme tady drobnou minci z grošového období. Ta má na jedné straně českého lva a druhé takzvanou plamennou orlici. Je to stříbrňák,“ doplňuje archeolog.

Mezi farou a kostelem sv. Antonína Velikého by měly být podle archeologů desítky hrobů. Díky nic se zřejmě brzy dozvíme něco víc o středověké historii města pod Ještědem.

„Abychom ty věci zachránili, protože všude probíhala výstavba. Máme tady secesní domy, podsklepené domy. Když se třeba stavěla radnice, tak ta měla 8,5 metrů hluboké základy, takže veškerý středověký Liberec se vyvezl na smetiště. Původních terénů tady už je naprosté minimum. A kde to hledat? No, právě tady,“ dodává Brestovanský.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme