Archeologové zkoumají unikátní rituální hrob objevený na soukromé zahradě v Kunovicích

Zhruba tři a půl tisíce let starý rituální hrob při výkopových pracích na zahradě v Kunovicích na Uherskohradišťsku objevil její majitel. Minimálně moravským unikátem se zabývají archeologové Slováckého muzea. Odkryli dvě lidské kostry z konce starší doby bronzové. Jednalo se o muže a ženu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unikátní rituální hrob nalezený na soukromé zahradě v Kunovicích | Foto: Pavel Sedláček

„Muž byl nacpaný k okraji té zásobnice s tím, že měl nohy pokrčené a roztažené do strany. Žena ležela někde uprostřed jámy. Ruce měla překřížené na pravé straně. Ležela na zádech a nohy měla jakoby do polohy rodící matky. Orientovaná byla rodidly na východ slunce o zimním slunovratu a stejným směrem směřoval i pohled muže. Žena měla na ruce bronzový náramek s jantarovým korálkem,“ říká archeolog Tomáš Chrástek.

„Muž měl zlomený vaz. Neznáme přesné analogie k této nálezové situaci, kdy by dva jedinci rozdílného pohlaví byli pohřbeni takovýmto způsobem. A navíc leží na mazanicové kře z propálené hlíny,“ dodává archeolog Miroslav Vaškových.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme