Armádní muzeum získalo československý prvorepublikový tank z Peru

Po více než sedmdesáti letech se do místa své výroby vrátil československý tank LTP. Před druhou světovou válkou jich Peru koupilo 24, v tamní armádě sloužily až do 70. let. Vojenskému historickému ústavu se po deseti letech jednání podařilo jeden stroj získat. Od dnešního dne stojí na nádvoří pražského Armádního muzea na Žižkově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K umístění unikátního tanku byl nutný jeřáb

K umístění unikátního tanku byl nutný jeřáb | Zdroj: ČTK

„Tank LTP byl určen pro peruánskou armádu. Stroj měl být lehký, silně vyzbrojený, ale zároveň schopný se pohybovat ve vysokohorském prostředí,“ říká Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu

„Konstruktéři ČKD upravili jeho pohonnou jednotku Scanea instalací leteckého karburátoru. Tank byl schopen spolehlivě fungovat ještě ve výškách kolem 5000 metrů nad mořem,“ prozrazuje Pejčoch.

Andrej Halada z Vojenského historického ústavu připomněl, že výrobní série byla relativně malá, pouze 24 kusů. „Celá opustila Československo a po plných 74 let žádný ze strojů nebyl na české půdě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesun tanku LTP na nádvoří Armádního muzea sledoval redaktor Petr Medek

Stroj byl vyroben speciálně pro Peru s velkými nadmořskými výškami, a proto měl upravený motor pro nižší tlak.

„A druhá věc je, že v Peru byly tehdy špatné silnice a mosty, takže tank byl omezen hmotností do sedmi tun,“ dodává Halada. Peruánci proto tanku přezdívají il tanquesito neboli tančík.

„Tanky lehké konstrukce vyráběné v té době firmou ČKD patřily k těm nejlepším. Z tohoto tanku LTP se vyvinul tank LT-38, což byl neznámější československý tank. Ovšem po roce 1939 celá jeho série asi 170 kusů, která byla určená pro armádu Československa, padla do rukou Němců.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Historický tank představil Andrej Halada z Vojenského historického ústavu

K dnešnímu zařazení exponátu do sbírky bylo třeba jeřáb, protože by branami na nádvoří neprošel.

„Trvalo to deset let ho sem dostat. Peru si jednoho z těch posledních ozbrojenců, co zbyl, nesmírně považovalo a deset let jsme je museli přemlouvat, aby se aspoň jeden kus mohl vrátit do země, kde byl vyroben,“ radoval se ministr obrany Alexandr Vondra.

V souvislosti s tankem se traduje i jedna historka. Při válce s Ekvádorem v roce 1941 vyrazili Peruánci do boje právě s tanky LTP. Jeden z důstojníků tankové brigády měl být i technik ČKD Kroupa, který se po okupaci nacisty odmítl vrátit do protektorátu a v armádě Peru dosáhl vysoké hodnosti.

mkp, Petr Medek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme