Artěku je 90 let. Bývalá Mekka sovětských pionýrů znovu ožívá

Jedna ze zastávek nejdelší trolejbusové tratě na světě ze Simferopolu na Jaltu se jmenuje Artěk. Trolejbusy při cestě dlouhé skoro 90 kilometrů staví i u legendárního pionýrského tábora. Ten vznikl před devadesáti lety jako léčebna pro děti s tuberkulózou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: Lubomír Štrougal, Leonid Iljič Brežněv a Gustáv Husák s pionýry | Foto: Česká televize

Artěk navštěvovaly děti z celého světa. Kromě zpěvu je čekalo také koupání v moři a sport. Různé filmy pak Artěk ukazovaly jako ráj na zemi.

Snímky z Artěku doprovázejí pohledy na moře a přírodu tohoto letoviska u Černého moře. Součástí areálu bylo i vlastní filmové studio.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavní skříni bývalých sovětských pionýrů, Artěku, je 90 let. Mluvil o něm Martin Karlík

Na tábor jezdili aktivní pionýři a děti funkcionářů jako ze Sovětského svazu tak z ostatních socialistických zemí a občas i ze Západu.

„Velmi důrazně se tam pěstovalo takovéto přátelství mezi národy, internacionalismus atd.,“ vzpomíná komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. „A řekl bych, že drtivá většina dětí to brala velmi upřímně a vážně.“

Někteří pamětníci vzpomínají na to, že při příjezdu se, museli všichni svléknout do naha a podrobit se lékařské prohlídce. Spalo se prý ve velkých neútulných místnostech.

Rusové znovu otevřeli legendární dětský tábor Artek na Krymu

Číst článek

Společně se opalovaly, po zapískání se musely otočit na druhý bok, aby se nespálily a na další hvízdnutí se šly koupat.

Tábor opět funguje. Ukrajina neměla na jeho provoz peníze. Poté, co loni Rusko opět ovládlo Krym, začalo s obnovou tábora, do kterého tak letos přijely znovu děti.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme