Asijská bronzová přezka z Aljašky

Při vykopávkách na Aljašce objevili archeologové část bronzové přezky. Pochází z východní Asie, kde mohla být součástí koňského postroje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eskymácká rodina

Eskymácká rodina | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, George R. King

Unikátní artefakt objevili archeologové, kteří zkoumali asi 1000 let staré obydlí v Cape Espenberg na poloostrově Seward na západním pobřeží Aljašky. Dům posazený do hřebene pláže vyhloubili příslušníci eskymáckého kmene Inupiat. Asi 5 cm dlouhý artefakt se našel pod téměř metrovou vrstvou sedimentu. Skládá se z obdélníkovitého očka, které se napojuje na ulomený zbytek kruhu. Kolem očka byl omotaný kousek kůže, která podle radiokarbonového datování pochází z roku 600 našeho letopočtu. Toto datum však nemusí odpovídat bronzovému artefaktu, který je zřejmě starší než osídlení na poloostrově.

Artefakt vznikl odlitím do formy a patrně sloužil jako přezka či spona, která mohla tvořit součást nebo ozdobu koňského postroje. Protože na Aljašce byla bronzová metalurgie neznámá, pochází nejspíše z východní Asie. Na Aljašku mohla přezka doputovat po obchodních stezkách z Koreje, Číny, Mandžuska nebo jižní Sibiře, kde lidé zpracovávali bronz už před několika tisíci lety. Alternativou je, že si ji s sebou přinesli první příslušníci kmene Inupiat, kteří překročili Beringovu úžinu a vstoupili na aljašskou půdu. Bronzová přezka mohla být dost cenná na to, aby si ji rodiny předávaly z generace na generaci.

Asi 5 cm dlouhá spona se našla pod téměř metrovou vrstvou sedimentu. | Foto: University of California, Jeremy Foin

Zdroj: ScienceDaily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme