Aukce historických vozidel v brněnské Wannieck Gallery nabízí parní vůz Locomobile z roku 1902

Sběratele historických vozidel přilákala dnešní aukce unikátních strojů v brněnské Wannieck Gallery. Nabízí i opravdovou raritu - parní vůz Locomobile vyrobený v roce 1902 v Americe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historická vozidla

Historická vozidla | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Na aukci historických vozidel se přihlásilo zhruba 50 zájemců. Jedním z největších taháků je parní vůz Lokomobile, který patří do majetku Habsburků a zahrál si ve filmu Dědeček automobil.

Lokomobile je červený vůz bez střechy a má odhadní cenu od 3 do 5 milionů korun. Jde pravděpodobně o druhý nejstarší automobil s českou historií, který je v soukromých rukou. Znovu byl zprovozněn teprve nedávno a může legálně vyjet na silnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

V brněnské Wannieck Gallery natáčela redaktorka Gabriela Grmolcová.

V dražbě jsou tři historické automobily, deset motocyklů různých dat výroby a drobné předměty jako medaile a časopisy.

Aukce historických vozů se v Česku často nekonají. Podle organizátorů jde o vůbec první aukci na našem území, která má v nabídce takové unikáty. Podobnou tradici ale chtějí založit.

Dnešní aukce se nese v duchu tradice britských aukcí. To znamená, že je určeno aukční rozpětí, které indikuje pravděpodobnou finanční hodnotu dražené položky. Vyvolávací cena je určena licitátorem a v momentě, kdy vyvolávaná částka dosáhne tajného aukčního minima, může být vydražena.

V opačném případě se odkládá jako nevydražená. Příklep je udělen nejvyšší nabídce. Podle obchodníků je tento způsob nákupu výhodný a umožní zakoupit vše za skutečnou hodnotu na trhu.

Michaela Vydrová, Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme