Aukční síň v Praze draží barokní hodiny za 55 milionů. Odhadní cena je až dvojnásobná

FOTO UVNITŘ. Aukční síň na Žofíně draží unikátní barokní astronomické hodiny. Jejich vyvolávací cena je 46 milionů korun, s aukční přirážkou pak dražba začíná na 55,2 milionech korun, což je podle dražitelů nejvyšší cena v historii českých aukcí starožitností. Hodiny pocházejí z pozůstalosti Františka Oldřicha Kinského asi z roku 1740.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aukční síň v Praze nabízí v dražbě barokní hodiny za 55 milionů

Aukční síň v Praze nabízí v dražbě barokní hodiny za 55 milionů | Foto: Galerie Ustar

Odhadní cena hodin je až 120 milionů korun. Vyrobily je prý hodináři za vlády Ludvíka XV. v Paříži. Hodiny tohoto typu byly vyráběny na zakázku pro nejbohatší členy královských rodin a nejvyšší aristokracii. Král Ludvík XV. například nechal podobné astronomické hodiny vyrobit pro Madame de Pompadour.

„Hodiny jsme zakoupili při rozprodeji pozůstalosti Františka Oldřicha Kinského ve Vídni. Dozvěděli jsme se o nich přes internet v aukčním katalogu, a když je otec viděl, neváhal a domluvili jsme se, že se je pokusíme koupit,“ uvádí Pavel Urban z aukční síně společnosti Ustar.

Aukční síň v Praze nabízí v dražbě barokní hodiny za 55 milionů | Foto: Galerie Ustar

„Podařilo se nám dohledat opravdu zajímavé informace a potvrdit, že se jedná o opravdový unikát,“ vysvětluje důvod, proč se vzácné hodiny rozhodli prodat dál.

Hodiny váží asi 8,5 kilogramu a dají se buď pověsit na stěnu nebo postavit na stůl či komodu. Podle Pavla Urbana pocházejí z Paláce Daun-Kinsky, který patří mezi nejvýznamnější vrcholně barokní paláce ve Vídni.

„Kontaktovali jsme nejvýznamnější světová muzea. Snažili jsme se kontaktovat experty na francouzské hodiny a různě jsme je konzultovali,“ uvádí.

Hodinový stroj obsahuje například roční věčný kalendář, krátké kyvadlo s drátěnou tyčí a několik zvonků. Jejich majitel se dozví nejenom kolik je hodin, ale i jaký je den v týdnu. Hodiny mají na sobě i astronomické symboly či znamení zvěrokruhu.

Aukční síň v Praze nabízí v dražbě barokní hodiny za 55 milionů | Foto: Galerie Ustar

„Jedná se o originál, ale hodiny se samozřejmě vyráběly ve více kusech. V literatuře je uvedeno, že hodinářská dílna Juliena a Pierra Le Roye vyrobila do roku 1739 pouze troje astronomické hodiny. Z nich se dochoval zřejmě kompletně jediný tento exemplář,“ říká Urban.

Na číselníku jsou ručně malované ornamenty a schránka hodin je z bronzového odlitku. Hodiny jsou stále funkční. Jejich pravost Pavel Urban zaručuje: „Tyto hodiny jsme samozřejmě konzultovali i s hodinářem. Měli jsme je rozdělané. Garancí originality je jednoznačně provenience a doložená literatura.“

Hodiny každých 15 minut hrají melodii a v celou hodinu hrají jak melodii, tak odbíjejí aktuální čas.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme