Benediktinský klášter v Kladrubech na Tachovsku má nový konvent

Klášter v Kladrubech na Tachovsku láká ode dneška turisty na zachráněnou budovu nového konventu. Rekonstrukce střechy a fasád někdejší ubytovny pro mnichy trvala osm let a přišla bezmála na 100 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obnovený konvent benediktinského kláštera | Foto: Lukáš Milota

Benediktinský klášter v Kladrubech, který založil ve 12. století kníže Vladislav I., patří dnes mezi hlavní turistické cíle na Tachovsku.

Klášterní kostel nanebevzetí panny Marie, svatého Wolfganga a svatého Benedikta byl podle Kamila Petráně ze správy kláštera v Kladrubech v letech 1712 až 1726 přestaven vynikajícím barokním architektem Janem Blažejen Santonin-Aichelem ve stylu takzvané barokní gotiky.

„Klášterní kostel je dnes využíván pro koncerty, dále pak pro církevní sňatky a šestkrát do roka pro mše svaté,“ uvedl Kamil Petráň.

Nový konvent podle jeho slov pochází z 18. století a měly zde být umístěny mnišské cely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Lukáše Miloty o rekonstrukci konventu kláštera v Kladrubech na Tachovsku ve Večerním Radiožurnálu.mp3

„V období baroka ovšem došlo ovšem nejenom k rozkvětu, ale vlastně i k faktickému zániku, protože klášter byl v roce 1785 definitivně zrušen,“ řekl Kamil Petráň.

Obnova konventu podle jeho slov není kompletní, zbývá ještě hodně práce.

„Nicméně krovy a střechy nového konventu jsou hotové, také vnější fasády do dvora. A pravděpodobně nejcennější východní fasáda je již také opravena,“ doplnil Kamil Petráň.

Klášter v Kladrubech u Stříbra je otevřený od dubna do října od úterý do neděle. Nabízí několik prohlídkových okruhů, včetně bezbariérového provozu pro vozíčkáře.

Eva Presová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme