Bombardování měnilo klima

Starty letadel, která prováděla spojenecké bombardování za druhé světové války, ovlivňovaly klima jižní Anglie. Důkazy přinesl výzkum historických záznamů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Avro Lancaster při náletu na Hamburk

Avro Lancaster při náletu na Hamburk | Foto: volné dílo

Letadla za sebou zanechávají kondenzační pásy, které vznikají smícháním chladného vzduchu v troposféře s horkými produkty spalovacích motorů. Některé kondenzační pásy rychle mizí, zatímco jiné vytvářejí oblaka typu cirrů. V takové podobě mohou na jedné straně bránit průchodu slunečních paprsků a na straně druhé pohlcovat teplo vyzářené ze země. Vliv kondenzačních pásů na klima se v terénu studuje obtížně, mimo jiné kvůli velkému počtu letadel, která neustále křižují oblohu.

Tým britských vědců se proto obrátil k historickým záznamům z let 1943 až 1945. Během druhé světové války z jižní Anglie startovala pouze spojenecká letadla, která měla bombardovat německé cíle. Svědkové popisují, že během útoků celá obloha zbělala kondenzačními pásy. Jako nejvhodnější pro případovou studii se nakonec ukázal 11. květen 1944.

Za téměř bezmračného rána tehdy z jižní Anglie odstartovalo celkem 1 444 letadel. V místech, kde se letadla řadila do bojové formace, byla teplota o 0,8 stupně Celsia nižší. Znamená to, že oblačnost vytvořená kondenzačními pásy významně zbrzdila ranní vzestup teploty a letecké útoky spojenců klima skutečně ovlivňovaly.

Zdroj: International Journal of Climatology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme