Bombový útok na mnichovském Oktoberfestu 1980 mohl být akcí pravicových extremistů

Po 34 letech se objevili noví svědci v případu, který otřásl celým Německem. Vyšetřovatelé by tak mohli znovu otevřít případ bombového útoku na mnichovském Oktoberfestu, který v září roku 1980 stál život 12 lidí. Při výbuchu zemřel také útočník - jednadvacetiletý student geologie Gundolf Köhler. Policisté případ uzavřeli v roce 1982 s tím, že to byla akce jednoho muže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně 6 milónů lidí | Foto: Klára Stejskalová

Nové informace rozbíjejí závěry policejního vyšetřování z roku 1982. Tehdy se případ uzavřel s tím, že Köhlers byl podivín, trpěl neopětovanou láskou a útok tak byl akcí labilního jedince.

Už tehdy byly náznaky, že Köhler patřil k pravicové extremistické scéně. A podezření, že jeho čin byl motivovaný politicky, nevzali vyšetřovatelé v potaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

O otevření případu bombového útoku na mnichovském Oktoberfestu z roku 1980 mluvil zpravodaj Pavel Polák

Nové poznatky přinášejí svědci, které výbuch zranil. Je mezi nimi i bývalý policista, který přišel málem o život. Podle něj se Köhler před výbuchem bavil s dalšími třemi lidmi u nedaleko zaparkovaného auta. Pak se atentátník vydal k odpadkovému koši, ve kterém bombu odpálil.

Policista má sám dodnes v rameni střepiny z bomby. Ty je připraven poskytnout vyšetřovatelům. Policie žádné střepiny jako důkazní materiál už nemá, protože případ uzavřela.

Jeho výslech se navíc ve vyšetřovací složce nenachází, přestože tehdy jako svědek vypovídal. I proto se se svým svědectvím teď přihlásil.

Další svědkyně má údajně znát Köhlerova komplice. Policie ji už vyslechla. Všechny informace teď vyhodnotí státní zastupitelství a rozhodne se, jestli případ znovu otevře.

Státní zastupitelství ale žádost o znovuotevření případu zamítlo už dvakrát. Podezření, že bombový útok na Oktoberfestu má na svědomí nějaká neonacistická buňka, je ale velké.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme