Brazilci mají srdečný vztah k fotbalu, hudbě a Josefu Masopustovi

Jsou dvě věci, bez kterých Brazilci nedovedou žít. Fotbal a hudba. U obojího se dovedou rozvášnit. Při návštěvě jejich země to pocítili také Josef Masopust a jeho dva kamarádi z československého týmu, který právě s Brazilci prohrál ve finále mistrovství světa v Chile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výprava Klubu přátel Josefa Masopusta v Brasilii | Foto: Jan Kaliba

Po 51 letech se finalisté z obou stran stále scházejí a je jim spolu dobře a veselo. Jako třeba na slavnostní večeři pořádané brazilskou vládou v hlavním městě Brasília, kde zítra začne Pohár FIFA, generálka na mistrovství světa.

Pětičlenné mužstvo s nadanýma rukama hraje proti dvěma týmům, které pro změnu uměly bavit lidi nohama. U jednoho stolu šest brazilských mistrů světa z roku 1962, u sousedního tři vicemistři, pro které i po 51 letech platí, že umějí reprezentovat, a že jejich vůdčí osobností je Josef Masopust.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbal a hudba k sobě mají velmi blízko

„Já jsem hrál proti národnímu mužstvu Brazílie pětkrát, to je nejvíc proti některému státu a mám na to krásné vzpomínky. Příští rok vás čeká úžasná příležitost ukázat světu, že jste nejlepší a k tomu bych vám chtěl moc popřát, aby to dopadlo tak, jak si přejete.“

Ani při druhé cestě do Brazílie se Josef Masopust s Pelém nesešel

Číst článek

Josefu Masopustovi se kromě potlesku dostává i umělecké odměny. Ve výpravě Masopustova Klubu přátel nechybí herec divadla Ypsilon Jan Jiráň, který vede skupinu Botafogo. Jmenuje se podle čtvrti a fotbalového klubu v Rio de Janeiru, hraje brazilskou bossa novu a její zakladatel nakonec uznává, že malá ukázka do atmosféry večera výborně zapadne.

Jan Jiráň ladí s brazilskou kapelou bossa novu pro Josefa Masopusta | Foto: Jan Kaliba

Spokojený byl i Josef Masopust. „Mně se to líbilo, v tu ránu jsem byl doma. Zvlášť když to bylo o sněhu. Tady je horko.“ Horko, ale jinak příjemně, neformální zábava přirozeně plyne, jazyková bariéra mezi bývalými soupeři a teď už přáteli jako by neexistovala, a když má někdo na srdci závažnější poznámku, je po ruce dostatek zaměstnanců českého konzulátu, kteří se ujímají tlumočení.

„Je moc důležité takhle se po letech setkávat a připomínat si ty velké zápasy. Myslím, že pro nás i pro vás je fotbal důležitou součástí historie. A Josef Masopust, to je pro mě persona, nebojím se říct, že největší hráč své doby,“ klaní se Zito, střelec vítězné brazilské branky ve finále mistrovství světa v Chile, ale veškeré komplimenty nakonec pohltí obyčejná klukovská zábava, která vrcholí laškováním při spontánním společném focení.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme