Británie, země neandrtálců

Archeologové objevili nové známky přítomnosti neandrtálců na Britských ostrovech. Dokazují, že tito lidé se na ostrovy vrátili o 40 000 let dříve, než se předpokládalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První rekonstrukce podoby neandrtálce (Hermann Schaaffhausen, 1888)

První rekonstrukce podoby neandrtálce (Hermann Schaaffhausen, 1888) | Foto: public domain

Předchůdci neandrtálců sice žili v Británii před začátkem poslední doby ledové, ale před 200 000 let je postup ledovců vytlačil na jih. Když se klima před 130 000 až 110 000 let oteplilo, cesta zpět byla uzavřená. Hladina kanálu mezi Britskými ostrovy a evropským kontinentem se zvedla, a lidem tak odřízla cestu. Dosavadní archeologické návraty naznačovaly, že k návratu neandrtálců došlo asi před 60 000 let.

Nové důkazy ale vypovídají o dřívějším načasování. Při vykopávkách v Kentu archeologové ze Southamptonské univerzity objevili dva opracované kusy pazourku staré 110 000 let. Pocházejí tedy z období, ze kterého důkazy o přítomnosti lidí na Britských ostrovech zatím chyběly. V té době ale neandrtálci žili na severu Francie. Někteří z nich zřejmě využili zakolísání hladiny moře a při jejím poklesu se rychle vydali do staronové vlasti. A co je tam tak lákalo? Podle archeologů to mohly být bílé útesy bohaté na valouny pazourku, které byly vidět přes kanál. Nad nimi se navíc proháněla stáda mamutů, nosorožců, koní a jelenů, která pro neandrtálce žijící v subarktických podmínkách představovala důležitý zdroj potravy.

Zdroj: Science Daily, BBC News

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme