Britové hledají podobu hrobky pro ostatky Richarda III.

V britském Leicestru probíhá dočasná výstava, která dokumentuje jeden z nejznámějších archeologických objevů poslední doby - nález ostatků legendárního krále Richarda III. Jeho kostra byla objevena pod povrchem místního parkoviště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostra nalezená pod parkovištěm v anglickém městě Leicester, která pravděpodobně patří anglickému králi Richardovi III. | Zdroj: ČTK

Britové teď vybírají vhodnou a důstojnou hrobku, ve které by poslední panovník z dynastie Plantagenetů měl definitivně spočinout.

S prvním návrhem na podobu hrobky přišla Společnost Richarda III. Tato skupina nadšenců a odborníků se chopila iniciativy a vymyslela počítačový návrh sarkofágu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O hrobce pro Richarda III. informoval redaktor Martin Dorazín

Jde o dvoumetrovou truhlu z vápence se symboly bílé růže, což je symbol Yorků, a kříže. Je to kombinace moderních a středověkých motivů.

Poslední slovo ve výběru ale nebude mít Společnost Richarda III., přestože se o to hodně snaží, nýbrž katedrála v Leicestru, v níž by měly být ostatky Richarda III. uloženy. Není ovšem jisté, zda tento návrh zvítězí.

„Plány jsem viděl, ale konečné rozhodnutí učiní až katedrála, protože pomník musí odpovídat jak příběhu krále Richarda III., tak také době, kdy byly jeho ostatky nalezeny, tedy současné době,“ řekl kanovník z katedrály v Leicesteru David Monteith.

Martin Dorazín, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme