Britský vydavatel otevřel v Německu další debatu kolem vydání Hitlerova Mein Kampfu

Soud v Bavorsku zakázal vydání Hitlerova Mein Kampfu. Toto rozhodnutí padlo kvůli snaze britského vydavatele McGeeho vydat v Německu postupně asi tři brožury s okomentovanými citáty z Hitlerovy knihy. V Německu se tak opět rozhořela debata nad tím, zda má i nadále smysl bránit zveřejnění Mein Kampfu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úryvky z Hitlerova Mein Kampfu v Německu zatím nevyjdou | Zdroj: Reuters

Brožury se na stáncích dnes sice objevily, ale čtenář si v nich může přečíst pouze komentáře historiků. Vydavatel totiž uposlechl soudní rozhodnutí a citáty z Hitlerova Mein Kampfu jsou začerněné.

Zákaz vydání Hitlerova Mein Kampfu uplatňuje bavorský stát, který se po válce stal dědicem autorských práv. Otázkou podle historiků zůstává, co bude po roce 2015, kdy vyprší 70letá lhůta vztahující se na autorská práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu kolem vydání brožury s okomentovanými citáty z Hitlerova Mein Kampfu sleduje v Německu tamní zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

Případ bude mít ale v Německu další soudní pokračování. Protože podle britského vydavatele McGeeho je možné publikovat citáty z různých knih, aniž by se na to autorská práva vztahovala.

Sám McGee tvrdí, že je na čase zveřejnit originál Mein Kampfu, že pak každý uvidí, že jde o nečitelnou knihu, napsanou špatně a divným jazykem bez vnitřní logiky.

Vydání knihy se nebránil ani prezident ústřední židovské obce Dieter Graumann. Také podle něj by zbavilo Hitelrův traktát podivného mytického kouzla.

Profesorka politologie z univerzity v Pasově, která se zabývá dějinami nacistické říše, považuje celou debatu za přehnanou. Je přesvědčená, že po 70 letech demokracie a vyrovnávání se s nacistickou minulostí by kniha nemohla nikoho infikovat.

Naopak jednoznačně proti vydání brožury se postavila ministryně pro rodinu Kristina Schröderová, která si myslí, že není pro pochopení nacistických myšlenek vhodné vydávat pouze takovéto vytržené myšlenky s pár komentáři historiku a kritizuje zištné cíle vydavatele.

Klára Stejskalová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme