Část ostatků svatého Valentýna je i v Česku. Ve vyšehradském kostele

Dnešní valentýnský svátek si mohou zamilované páry připomenout přímo před ostatky svatého Valentýna. Jsou uloženy v barokním relikviáři, který úplně náhodou objevili členové vyšehradské farnosti v Praze a v roce 2003 ho vystavili přímo v kostele svatého Petra a Pavla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noc kostelů na Vyšehradě v roce 2012

Noc kostelů na Vyšehradě v roce 2012 | Foto: Adriana Krobová

V sakristii farář Jan Kotas připomíná, že relikviář není výstavní exponát: „My k té schránce chováme úctu, podobně jako třeba lidé k hrobu svého zemřelého blízkého.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostatky svatého Valentýna si na Vyšehradě prohlédla Michaela Vetešková

V bazilice na Vyšehradě byl po jeho objevu ostatek svatého Valentýna vystaven v roce 2003.

„Pravda je, že mnozí lidé, zvlášť kolem svátku svatého Valentýna, se na relikviář ptají. A mnozí sem kvůli tomu přicházejí,“ poznamenal farář.

„Vlastně přesně nevíme, kdy se relikviář na Vyšehrad dostal. S největší pravděpodobností sem byl přinesen v době Karla IV. který putoval po Evropě. A z mnoha míst přinášel různé relikviáře a ostatky svatých, protože chtěl, aby Čechy byly plné svatých,“ doplnil Jan Kotas.

Ostatky sv. Valentina z Vyšehradské kapituly | Foto: Arcibiskupství pražské

Lidé si pod pojmem relikviář představují bedničku, schránu, ale tento relikviář je barokní. Je na dřevěném rámu, vysoký téměř metr a půl a připomíná zdobený rámeček na velkou fotografii.

Svatý Valentýn dokázal uzdravovat nemocné

Číst článek

„V některých obdobích chtěli lidé tělo zemřelého uctít a vidět,“ vysvětlil duchovní.

„A tak tato barokní schránka pro uložení části Valentýnova těla je vlastně jako jakýsi nádherný řezaný květ, v jehož středu je malé okénko, v němž je možné vidět část Valentýnových kostí,“ popsal relikviář farář Jan Kotas.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme