Část ostatků svatého Valentýna je i v Česku. Ve vyšehradském kostele
Dnešní valentýnský svátek si mohou zamilované páry připomenout přímo před ostatky svatého Valentýna. Jsou uloženy v barokním relikviáři, který úplně náhodou objevili členové vyšehradské farnosti v Praze a v roce 2003 ho vystavili přímo v kostele svatého Petra a Pavla.
V sakristii farář Jan Kotas připomíná, že relikviář není výstavní exponát: „My k té schránce chováme úctu, podobně jako třeba lidé k hrobu svého zemřelého blízkého.“
V bazilice na Vyšehradě byl po jeho objevu ostatek svatého Valentýna vystaven v roce 2003.
„Pravda je, že mnozí lidé, zvlášť kolem svátku svatého Valentýna, se na relikviář ptají. A mnozí sem kvůli tomu přicházejí,“ poznamenal farář.
„Vlastně přesně nevíme, kdy se relikviář na Vyšehrad dostal. S největší pravděpodobností sem byl přinesen v době Karla IV. který putoval po Evropě. A z mnoha míst přinášel různé relikviáře a ostatky svatých, protože chtěl, aby Čechy byly plné svatých,“ doplnil Jan Kotas.
Lidé si pod pojmem relikviář představují bedničku, schránu, ale tento relikviář je barokní. Je na dřevěném rámu, vysoký téměř metr a půl a připomíná zdobený rámeček na velkou fotografii.
Svatý Valentýn dokázal uzdravovat nemocné
Číst článek
„V některých obdobích chtěli lidé tělo zemřelého uctít a vidět,“ vysvětlil duchovní.
„A tak tato barokní schránka pro uložení části Valentýnova těla je vlastně jako jakýsi nádherný řezaný květ, v jehož středu je malé okénko, v němž je možné vidět část Valentýnových kostí,“ popsal relikviář farář Jan Kotas.