Castel Gandolfo, kam se uchýlil Benedikt XVI., se už několikrát zapsal do historie

Emeritní papež Benedikt XVI., jehož pontifikát skončil včerejším večerem, se dočasně uchýlil do letního sídla papežů Castel Gandolfo, kde setrvá do dubna. Poté se uchýlí do vatikánského kláštera Mater Ecclesiae, který se nyní rekonstruuje a připraven bude právě zhruba až za dva měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Castel Gandolfo, letní sídlo papežů | Zdroj: Reuters

Castel Gandolfo, letní sídlo papežů, je proslulý díky své nádherné poloze, i proto se také už papež Urban VIII. rozhodl v první polovině 17. století vybudovat právě tady, na ruinách staré pevnosti a částečně i v místě bývalého paláce císaře Dominitiana, letní sídlo stojící u sopečného jezera Albano.

Místo plné jehličnanů a mnoha dalších stromů a květin vskutku vybízí k relaxaci, podle místních všem prospívá i čistý vzduch. Ke Castel Gandolfo se váže ještě jedna zajímavost. Právě tady totiž v minulosti Benedikt XVI. pózoval u elektromobilu, který si oblíbil a měl ho vozit právě v ulicích v okolí letního sídla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Události ve Vatikánu sleduje přímo na místě zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Benedikt XVI. si díky tomu, ale třeba také instalací solárních panelů ve Vatikánů a snahou snížit emise skleníkových plynů vysloužil přezdívku ‚zelený papež‘.

Castel Gandolfo nehraje důležitou roli v dějinách katolické církve poprvé. Během 2. světové války se zde ukrývaly tisíce Židů. Castel Gandolfo je totiž exteritoriálním územím Vatikánu, takže na příkaz tehdejšího papeže Pia XII. byl palác přeměněn v útočiště uprchlíků skrývajících se před nacisty.

Konkrétně se zde schovávaly minimálně tři tisíce Židů, které správa paláce ubytovala a poskytovala jim i košer stravu. Některým ženám se zde dokonce narodily děti a jako improvizovaný porodní sál jim posloužily soukromé komnaty Pia XII.

Robert Mikoláš, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme