Castel Gandolfo, kam se uchýlil Benedikt XVI., se už několikrát zapsal do historie
Emeritní papež Benedikt XVI., jehož pontifikát skončil včerejším večerem, se dočasně uchýlil do letního sídla papežů Castel Gandolfo, kde setrvá do dubna. Poté se uchýlí do vatikánského kláštera Mater Ecclesiae, který se nyní rekonstruuje a připraven bude právě zhruba až za dva měsíce.
Castel Gandolfo, letní sídlo papežů, je proslulý díky své nádherné poloze, i proto se také už papež Urban VIII. rozhodl v první polovině 17. století vybudovat právě tady, na ruinách staré pevnosti a částečně i v místě bývalého paláce císaře Dominitiana, letní sídlo stojící u sopečného jezera Albano.
Místo plné jehličnanů a mnoha dalších stromů a květin vskutku vybízí k relaxaci, podle místních všem prospívá i čistý vzduch. Ke Castel Gandolfo se váže ještě jedna zajímavost. Právě tady totiž v minulosti Benedikt XVI. pózoval u elektromobilu, který si oblíbil a měl ho vozit právě v ulicích v okolí letního sídla.
Události ve Vatikánu sleduje přímo na místě zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš
Benedikt XVI. si díky tomu, ale třeba také instalací solárních panelů ve Vatikánů a snahou snížit emise skleníkových plynů vysloužil přezdívku ‚zelený papež‘.
Castel Gandolfo nehraje důležitou roli v dějinách katolické církve poprvé. Během 2. světové války se zde ukrývaly tisíce Židů. Castel Gandolfo je totiž exteritoriálním územím Vatikánu, takže na příkaz tehdejšího papeže Pia XII. byl palác přeměněn v útočiště uprchlíků skrývajících se před nacisty.
Konkrétně se zde schovávaly minimálně tři tisíce Židů, které správa paláce ubytovala a poskytovala jim i košer stravu. Některým ženám se zde dokonce narodily děti a jako improvizovaný porodní sál jim posloužily soukromé komnaty Pia XII.