Cenu Paměti národa dostalo osm osobností. Oběti komunismu i holokaustu

Osm osobností převzalo na slavnostním večeru v pražském Národním divadle Cenu paměti národa. Bývalí političtí vězni komunistického režimu i ženy, které přežily holokaust. Jsou mezi nimi například odbojář Leopold Färber a disident František Stárek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protinacistický odbojář a politický vězeň Leopold Färber převzal od sdružení Post Bellum Cenu Paměti národa | Zdroj: ČTK

Ocenění uděluje už třetím rokem sdružení Post Bellum, které shromažďuje příběhy obyčejných hrdinů - lidí, kteří dokázali vzdorovat nacistické i komunistické totalitě.

Ceremoniál v režii Matěje Formana se letos symbolicky nesl v atmosféře železničního nádraží, které připomíná setkání i míjení.

Mezi oceněnými je například disident František Stárek, politický vězeň František Zahrádka nebo vězenkyně z Terezínského ghetta Eva Roubíčková. Ta převzala Cenu paměti národa s velkou skromností.

„Já mám pocit, že jsem si to trochu nezasloužila, že jsem zachránila jenom sebe. Ale teď jsem si to rozmyslela a mám pocit, že bychom měli předat naše zkušenosti mladým. Ti o tom prakticky vůbec nic nevědí,“ řekla Roubíčková.

Držitelé Ceny Paměti národa 2012: Eva Roubíčková, Markéta Nováková, Ilsa Maierová, Leopold Färber, František Stárek, František Zahrádka, Helena Šidáková, Josef Holec

Dalším z oceněných je politický vězeň Leopold Färber. V 50. letech byl odsouzen na 20 let za to, že děti z jeho skautského oddílu vylepovaly letáky s nápisem „smrt komunismu“.

„Poznal jsem ty nejhorší kriminály – Bory, Cejl, Leopoldov. Když jsme někam přišli a dozvěděli se, že jsme skauti, hned se o nás kluci starali. Upozornili nás na bonzáky, abychom si dali pozor,“ vzpomíná Färber.

Jan Herget, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme