Černínský palác se otevírá veřejnosti, lákadlem je byt Jana Masaryka

Černínský palác na pražských Hradčanech, sídlo ministerstva zahraničí, si můžete prohlédnout od 10 do 16 hodin. Nejzajímavějším místem je služební byt Jana Masaryka. Pamětní deska pod oknem koupelny připomíná místo tragické smrti oblíbeného ministra zahraničí. Zemřel dva týdny po komunistickém puči v roce 1948. Jeho smrt dosud nebyla zcela objasněna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahrada Černínského paláce | Foto: Jaroslav Skalický

Starý rozhlasový přijímač je jedinou dochovanou součástí původního vybavení tak zvaného Masarykova bytu.

„Je z doby, kdy tyto čistě technické předměty zároveň v tom svém Art Deco stylu působily jako velice elegantní kus nábytku, který příjemně doplňoval zařízení místnosti,“ říká Robert Janás.

Jan Masaryk se do bytu nastěhoval po návratu z Londýnského exilu v roce 1945. Byl jediným ministrem, který tento ministerský byt v Černínském paláci využíval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Černínském paláci natáčel reportér ČRo Jaroslav Skalický

„Po komunistickém puči byl byt předělán na kanceláře a to vedlo k tomu, že se většina původního mobiliáře poztrácela. Po revoluci 89 byl byt znovu rekonstruován,“ popisuje Janás.

„Jsou tu stolní hodiny a busta Jana Masaryka, které byly zakoupeny pro potřeby Československé ambasády v Londýně,“ dodává.

Okno v koupelně je jediným svědkem tragické události. Právě odtud Masaryk vypadl, vyskočil, nebo byl vystrčen.

Podle Víta Koláře z ministerstva zahraničních věcí potrvá prohlídka paláce zhruba hodinu. Otevřena bude i zahrada, kde se koná výstava fotografií.

„Výstava se jmenuje „Jsme ze stejné planety“ a je dílem Jiřího Štrajta a novinářky Martiny Vašíčkové. Výstava mapuje osudy lidí, kteří se narodili stovky a tisíce kilometrů od českých hranic, ale rozhodli se žít právě v České republice. Cyklus vznikl za podpory Evropské unie a je součástí projektu Pozitivní diskriminace cizinců v České republice,“ uvádí Kolář.

Jaroslav Skalický, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme