Češi se při zakončení olympiády znovu ukážou v holínkách. Ve Zlíně se vyráběly už za první republiky

Česká olympijská výprava má dnes večer poslední příležitost předvést světu slavné holínky. Při zahajovacím ceremoniálu si české výpravy v krátkých kalhotách a gumových holínkách všimla přední světová média. Ve Zlíně se slavné české holínky vyráběly už za první republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holínky českých sportovců na OH v Londýně | Foto: Petr Kadeřábek

Kolébka moderního českého obuvnictví samozřejmě nemohla gumové holínky opomenout, protože už v roce 1928 začala firma Baťa vyrábět galoše a gumáky.

„Měla s nimi obrovský úspěch a vyvážela je především do západních evropských zemí. Také do Skandinávie, kde byly velmi oblíbené. Dokonce v roce 1933 pro velký úspěch a zájem otevřeli ve švýcarském Merinu svoji vlastní filiálku, kde vyráběli jenom a jenom galoše a gumáky,“ vysvětluje Miroslava Štýbrová a připojuje několik dobových reklamních hesel:

Přehrát

00:00 / 00:00

O zlínských holínkách natáčel redaktor ČRo Roman Verner

„Objevily se vždy na jaře a na podzim - na všech nárožích po celé zemi, nejenom v Československu, ale opravdu po celé Evropě a světě. Takže například Ať je bláta sebevíc, galoším nevadí nic‘ nebo ‚Do deště, do bláta jen galoše Baťa‘.

O český módní výstřelek se ale například otřel jeden italský sportovní magazín. Tomu zlínská historička vzkazuje:

„V roce 1964 přišel s úžasným návrhem francouzský návrhář Andrea Kures, který přinesl do módy takové jednoduché plastové holínky, byly tehdy v bílé barvě, bez podpatku a velmi nápadně připomínaly právě holínky, které mají naši olympionici. Tato módní novinka francouzského návrháře okamžitě obletěla celý svět a stala se takovým evergreenem. Takže na konci 60. let nosily často mladé ženy a dívky k minisukním různobarevné holínky. Teď se to po letech vrátilo zpátky,“ dodává Miroslava Štýbrová.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme