Česká a německá tajná služba vydaly dokument o pražském jaru. Přináší pohled z druhé strany
Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy česká civilní rozvědka a německá tajná služba BND, Bundesnachrichtendienst, vydaly společnou publikaci o roli Spolkové zpravodajské služby během tzv. pražského jara v roce 1968 a následné okupace Československa zeměmi Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Jde o historicky první podobnou spolupráci mezi našimi službami. Došlo k ní na základě dohody z roku 2012.
Pro německou výzkumnou skupinu zabývající se historií BND je to už devátý výstup, novinkou je však podíl českých historiků zabývajících se dějinami naší rozvědky.
Česká a německá tajná služba vydaly společně publikaci o pražském jaru. Mluvil o tom historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu
Zájemci si mohou dokument zdarma stáhnout z webu UZSI, ze sekce dokumenty ke stažení. Publikace obsahuje i originální dokumenty nebo dosud nepublikované fotografie z německého archivu.
„Jádrem publikace je 55 dokumentů z archivu BND. Je tam i jedna studie, která přibližuje pohled komunistické rozvědky 60. let na BND. BND a Spolková republika Německo byla se Spojenými státy ten hlavní nepřítel komunistického Československa a zpravodajských služeb,“ říká historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu.
Podle Tomka jde o zajímavý pohled z druhé strany, který tady zatím chyběl: „Oni v 60. letech a zejména na jaře a v létě 1968 viděli, že se něco děje, ale nebyli schopni dostatečně vyhodnotit to nebezpečí a určit ten moment, kdy se okupace uskuteční. Je to dost podobné s materiály CIA, které už dnes můžeme online studovat na webových stránkách CIA.“