Česká a německá tajná služba vydaly dokument o pražském jaru. Přináší pohled z druhé strany

Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy česká civilní rozvědka a německá tajná služba BND, Bundesnachrichtendienst, vydaly společnou publikaci o roli Spolkové zpravodajské služby během tzv. pražského jara v roce 1968 a následné okupace Československa zeměmi Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Jde o historicky první podobnou spolupráci mezi našimi službami. Došlo k ní na základě dohody z roku 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

21. srpen 1968-před buduvou ČsRo

21. srpen 1968-před buduvou ČsRo | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Pro německou výzkumnou skupinu zabývající se historií BND je to už devátý výstup, novinkou je však podíl českých historiků zabývajících se dějinami naší rozvědky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká a německá tajná služba vydaly společně publikaci o pražském jaru. Mluvil o tom historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu

Zájemci si mohou dokument zdarma stáhnout z webu UZSI, ze sekce dokumenty ke stažení. Publikace obsahuje i originální dokumenty nebo dosud nepublikované fotografie z německého archivu.

„Jádrem publikace je 55 dokumentů z archivu BND. Je tam i jedna studie, která přibližuje pohled komunistické rozvědky 60. let na BND. BND a Spolková republika Německo byla se Spojenými státy ten hlavní nepřítel komunistického Československa a zpravodajských služeb,“ říká historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu.

Podle Tomka jde o zajímavý pohled z druhé strany, který tady zatím chyběl: „Oni v 60. letech a zejména na jaře a v létě 1968 viděli, že se něco děje, ale nebyli schopni dostatečně vyhodnotit to nebezpečí a určit ten moment, kdy se okupace uskuteční. Je to dost podobné s materiály CIA, které už dnes můžeme online studovat na webových stránkách CIA.“

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme