Česko-německá deklarace slaví 15 let. Usmířila státy a napomohla spolupráci

Přesně před 15 lety se povedlo podepsat dokument, který měl zlepšit vztahy mezi Českem a Německem. Několik let vyjednávaná deklarace měla zmírnit napětí, které mělo příčiny ještě ve druhé světové válce i následných událostech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Horst Seehofer a Petr Nečas

Bavorský premiér Horst Seehofer a Petr Nečas | Foto: Filip Jandourek

Otázky spjaté s minulostí hrály při její přípravě zásadní roli. Podle ředitele odboru států střední Evropy na ministerstvu zahraničí Jiřího Čisteckého bylo hledání kompromisu obtížné a bojovalo se o každé slovo.

„Na to jak je deklarace relativně subtilní a krátký text, tak vyjednávání trvala dlouhou dobu, celé dva roky. Za českou stranu je vedl Saša Vondra a za německou náměstek ministra zahraničí Hartmann,“ připomíná.

„Jednalo se o každém slovu, protože v tu dobu česko-německé vztahy žily daleko jiným spektrem problémů než dnes. Řešila se minulost, její ukotvení, právní a historický pohled na minulost. Každé slovo bylo dvakrát a dobře váženo,“ vzpomíná Jiří Čistecký.

Význam Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji však neomezuje jen na politickou rovinu. „Deklarace otevřela proces institucionalizace širokých společenských vztahů, které se zabývají dialogem mezi českou a německou společností a vytvářejí pro ně podmínky,“ vysvětluje Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů.

„Vytvořila také institucionální základnu pro spolufinancování projektů, které spojují jednotlivé subjekty české a německé společnosti ve společných projektech,“ dodává Handl.

Jitka Malá, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme