Česko si připomíná Den upálení mistra Jana Husa

Osobnost významného církevního reformátora, kazatele a myslitele si připomínají lidé Husinci. kde se Jan Hus narodil, nebo třeba v Betlémské kapli v Praze, kde kázal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hus

Jan Hus | Foto: public domain, Jan Vilímek (1860-1938)

O mistrově narození toho příliš nevíme, o jeho smrti už podstatně víc.

Celý život si Husova matka přála, aby byl její syn knězem. To se podařilo - vysvěcen byl roku 1400. A od té doby jeho hvězda stoupá.

Už roku 1402 začal kázat v Betlémské kapli a získal si mnoho příznivců. Na jeho kázání přicházely až tři tisíce lidí. Odsuzoval pokrytectví i obchod s odpustky, a tak už měl i řadu odpůrců - především církevních hodnostářů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historická data kolem života a smrti reformátora Jana Husa shrnula ve svém příspěvku redaktorka ČRo Naděžda Hávová

Církev v něm viděla protivníka. Své názory proto přijel, i přes všechna varování, obhajovat koncem roku 1414 na koncil do Kostnice.

„Domníval se, že bude moci veřejně hájit své reformní názory, ale to nebylo možné, protože s ním bylo nakládáno jinak, než si představoval. Že by třeba na akademické půdě mohl hovořit veřejně a velmi svobodně,“říká patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.

A tak vše dopadlo přesně naopak: Husa v kostnici uvěznili.

Církve pomáhají rozvoji cestovního ruchu. Do regionů chtějí přilákat víc turistů

Číst článek

„Jednak byl vězněn v dominikánském klášteře. Dneska je tam luxusní hotel v těch místech, kde pobýval ve vězení. Poté byl také na hradě Gottlieben, což byl hrad biskupa kostnického. Tam byl dokonce přikován v poutech,“ popisuje Husovo vězení Tomáš Butta.

O třičtvrtě roku později Hus před koncilem už z posledních sil obhajuje svou celoživotní pravdu i život.

Jan Hus káže venkovanům | Foto: Kniha Vypsání husitské války (vydáno 1868, ilustrace Petr Maixner)

„Nechtěl z těch názorů ustoupit z hlediska svého přesvědčení a mínění. A proto víme, že nakonec byl odsouzen a upálen,“ říká Tomáš Butta.

Hranici postavili Husovi za městem.

„Bylo to místo potupné, kde se pohřbívaly koně a dneska je tam Husův kámen,“ uzavírá Tomáš Butta.

Popel Jana Husa vysypali do řeky Rýn, aby po něm nezbyla žádná památka. Nepovedlo se. Jeho smrt měla v Čechách obrovský ohlas. Husovo učení dalo vzniknout husitskému hnutí, české reformaci a úsilí o proměnu katolické církve.

Mistrovi se také přiznává zásluha na reformě českého pravopisu - začal jako první používat čárky. Byl prvním z našich spisovatelů, který dbal na čistotu jazyka.

Naděžda Hávová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme