Československo bylo jedním z prvních spojenců nově vzniklého Izraele

Slovy díků asi nebude šetřit izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos už podruhé přijíždí do České republiky. Tentokrát se jeho návštěva organizovala narychlo. To, za co chce izraelský předseda vlády poděkovat Petru Nečasovi, se odehrálo teprve minulý pátek. Česko ve Valném shromáždění OSN hlasovalo spolu s Izraelem a několika málo dalšími zeměmi proti povýšení Palestiny na úroveň pozorovatelského státu OSN. Česká republika ale nebyla pro židovský stát ve své historii vždy spojencem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská vlajka | Foto: Břetislav Tureček

Neuplynul ani týden od květnového projevu prvního izraelského premiéra Bena Guriona, který vyhlásil nezávislost židovského státu, a Československo jej už v roce 1948 uznalo.

V červenci jsme navázali diplomatické styky. Několik měsíců dokonce do mladé země mířily z už poúnorového Československa zbraně. Do Izraele jsme poslali 80 letadel a dali výcvik pilotům i parašutistům.

Komunistická vláda změnila postoj k Izraeli a dokonce varovala před sionismem a osoby židovského původu pronásledovala.

Po šestidenní válce v 1967 přerušilo socialistické Československo kontakty s Izraelem nadobro. Existovala u nás zato diplomatická mise Organizace pro osvobození Palestiny. Velvyslanectví se v Praze a v Tel Avivu opět otevřela až v roce 1990.

Netanjahu přijíždí do Prahy poděkovat Česku za podporu při hlasování v OSN

Číst článek

Před 2. světovou válkou žilo v Československu skoro 120 tisíc židovských obyvatel. Většina jich zahynula v koncentračních táborech. Po sametové revoluci se život židovské obce částečně obnovil.

Izrael je pro Česko významný investor a obchodní partner. Největší investicí je výroba léků v továrně IVAX v Opavě.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme