USA 0:1 Česko

Český prezidentský úřad oplývá místy úsměvnou i paradoxní historií

Výsledky historicky první přímé volby hlavy státu budou Češi znát už za několik hodin. Bez zajímavosti však nejsou ani osudy a události spjaté s předchozími prezidenty. Málokdo například ví, že Tomáš Garrigue Masaryk měl osobního koně a Emil Hácha psal básně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad (ilustační foto) | Foto: Filip Jandourek

Fanfáry ze Smetanovy Libuše, spojené s ceremonií inaugurace hlavy státu, zazněly i v roce 1918 v Národním divadle. Chvilku poté složil první český prezident Tomáš Garrigue Masaryk svůj prezidentský slib.

Masaryk rád nosil vojenský oděv a jezdil na koni, i když se to naučil až v pozdním věku. Byla to součást terapie po nemoci dýchacích cest.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zajímavosti z prezidentských kabinetů přináší redaktorka Lucie Husárová

První československý prezident byl jednoznačně ikonou. Jeho fotografie se například objevila v roce 1997 i na albu americké skupiny Faith No More.

Jako student měl mladý Masaryk konflikt s ředitelem školy, protože odmítal chodit ke zpovědi. Rozčilený ředitel chtěl studenta udeřit, Masaryk však na něho vzal pohrabáč. Kvůli incidentu byl Masaryk málem vyloučen ze všech rakouských škol. Z tvrdohlavého studenta se o mnoho let později stal prezident.

Tomáše Garrigue Masaryka zachytil i rozhlas.

„Nemůžeme být vděční dost za to, co svou hudbou vykonal pro politické vzpružení svého milovaného muzikantského národa“ řekl Masaryk ve svém projevu o skladateli Bedřichovi Smetanovi.

Hodně otazníků bylo dlouhou dobu spojeno se jménem Klementa Gottwalda. Třeba jeho rodný dům v Dědicích měl jedinou vadu: Klement Gottwald se v něm totiž nenarodil.

Češi mají poslední možnost zvolit svého prezidenta. Volební místnosti se otevřou v 8 hodin

Číst článek

Gottwalda vystřídal v úřadu prvního muže státu Antonín Zápotocký, který se ještě jako předseda vlády proslavil vánočním projevem. V něm mimo jiné dětem vysvětlil, kdo jim v této lepší době bude nosit dárky.

„Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz,“ vysvětloval tehdy Antonín Zápotocký.

Původní křestní jméno posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka bylo Augustin. Hlavou státu byl 14 let a po sametové revoluci abdikoval.

Na Hradě ho vystřídal disident Václav Havel. Slib složil 29. prosince 1989 a paradoxně ho volili ještě komunističtí poslanci.

„Slibuji na svou čest a svědomí věrnost Československé socialistické republice. Budu dbát blaha národů a národností v ní žijících,“ říkal Václav Havel ve svém slibu.

Václav Havel se jako prezident rozhodně nenechával úplně omezovat diplomatickým protokolem. Státní návštěvy vzal klidně na pivo a třeba britské královně představil i svého psa.

Lucie Husárová 1, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme