Český rozhlas oslaví 90. narozeniny. K výročí připravil speciální pořady i web

Letos v květnu to bude devadesát let, kdy se z rozhlasového éteru ozvala první slova. Kulaté narozeniny Český rozhlas oslaví hlavně s posluchači. Redaktoři připravili dokumenty ale i reportáže, které každý den během celého roku připomenou devadesáté výročí rozhlasového vysílání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do Českého rozhlasu

Vstup do Českého rozhlasu | Foto: Jan Rosenauer

Redaktoři v nich připomenou velké historické události, tak i témata všedního dne. Třeba každodenní rozhlasovou rozcvičku nebo vzpomínku na první přímý přenos opery Bedřicha Smetany Dvě vdovy. Na jevišti stála také pěvkyně Kamila Ungrová, která na první přenos zavzpomínala:

„Působilo to velmi neobvykle, když při zvednutí opony jsme najednou viděli před sebou mikrofon. A můžu říct, že jsme se ohromně dali dohromady a chtěli jsme, aby to bylo co nejlepší, abychom zpívali tak, aby se to každému líbilo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy 90. výročí připomínají všechny stanice Českého rozhlasu. Podrobnosti od redaktorky Kláry Bílé.

První slova se z rozhlasového éteru ozvala v roce 1923. Od té doby se rozhlas vyvíjel, nejen technologicky. Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan v něm ale stále vidí důležitou roli pro společnost.

„Jakási organizátorská role ve chvílích, které jsou pro národ výjimečné. Vzpomenu roky 1945, 1968 či 1989. V těchto letech a v těchto obdobích jsme si dokázali, že plníme svoji roli organizátora společenského a politického života na jedničku,“ připomíná.

Právě proto chce rozhlas slavit devadesáté výročí hlavně s posluchači. Dárky především uslyší, a to na všech stanicích. K výročí přichystal například dokumenty 90 let s vámi a projekt Devadesátka.

„Což je v podstatě takový portrét toho kterého dne ve vysílání Českého rozhlasu za posledních 90 let,“ přibližuje ředitel Centra vysílání Ondřej Nováček.

Český rozhlas bude ale slavit také plesem v Obecním domě, výstavou 90. let společně, nebo slavnostním koncertem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V jednání je podle generálního ředitele Petra Duhana i bohoslužba.

„Jednotlivé etapy v devadesáti letech si zaslouží i tuto pozornost. A bývá to běžné, že v renomovaných zemích na západ od našich hranic jsou u takovýchto výročí i bohoslužby. Já si myslím, že Český rozhlas si zaslouží poděkovat i touto formou,“ dodává generální ředitel.

Vysílání ze stanu | Foto: Archiv ČRo

Historicky první rozhlasové vysílání na území Československa proběhlo 18. května 1923. Vysílalo se hodinu z provizorního stanu na letišti ve Kbelích, součástí byl krátký proslov a skoro hodinový koncert. Československo se tak stalo po Velké Británii druhou evropskou zemí s pravidelným rozhlasovým vysíláním.

Historii devadesáti let vysílání si mohou posluchači také prohlédnout na speciálním webu. Obrázky ze Zákulisí rozhlasového vysílání připravila sekce Nová média na mikrostránce Příběh rozhlasu.cz.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme