Čeští archeologové již druhou sezónu odkrývají tajemství starověké Núbie

Informace ze Súdánu většinou plní stránky novin pouze kvůli nestabilní politické situaci a snaze jižní křesťanské části o odtržení od muslimského severu. Súdán, především jeho severní část, je ale oblast s dlouhou historií. I proto se o ní zajímají čeští archeologové z Národního muzea, kteří mají při zkoumání starověké núbijské civilizace v lokalitě Wad Ben Naga za sebou již druhou sezónu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbytky paláce ve Wad Ben Naga, Súdán

Zbytky paláce ve Wad Ben Naga, Súdán | Foto: Naďa Reviláková

Lokalita Wad Ben Naga, ležící zhruba 130 kilometrů od hlavního města Chartúmu, byla zhruba před dvěma tisíciletími jedním z center Merojského království.

Přehrát

00:00 / 00:00

O archeologické expedici v Súdánu mluvil na Rádiu Česko Pavel Onderka, vedoucí expedice Národního muzea

Vykopávky se prováděly loni v listopadu, tedy v období súdánské ‚zimy‘, dnes archeologové představili jejich výsledky.

„První výkopová sezóna nám poskytla podklady, abychom mohli rozfázovat další archeologické práce. Během druhé výkopové sezóny a také během té třetí, která proběhne na podzim tohoto roku, se zaměřujeme na oblast takzvaného centrálního Wad Ben Naga. Nacházejí se zde nejdůležitější stavby lokality, například palác královny Amanišacheto, a pět chrámů. Během druhé sezóny byl odkryt takzvaný Malý chrám zasvěcený jednomu z núbijských lvích božstev,“ říká Pavel Onderka, vedoucí expedice Národního muzea.

Podle Onderky je třeba dát starověkou Núbii do kontextu se starověkým Egyptem. Z pohledu afrikanistiky je starověká Núbie nejstarší státní útvar subsaharské Afriky.

Celková lokalita, na kterou mají čeští archeologové koncesi, zahrnuje území o velikosti čtyř kilometrů čtverečních. „Střízlivé odhady praví, že zde budeme působit 60 až 70 let. Zájem o další lokality zde proto nemáme,“ uvádí Onderka.

Čeští archeologové se v oblasti angažovali už v 60. letech 20. století, při záchraně núbijských památek před stavbou Asuánské přehrady. Lokalita se ale zkoumá už od 20. let 19. století.

Patricie Polanská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme