Čeští archeologové přivezli z Afghánistánu 145 nálezů, vystaví je v Národním muzeu

Z Afghánistánu přiletěl do Česka vzácný náklad – více než tisíc let staré archeologické památky z muzea v Kábulu. K vidění by měly být od poloviny prosince v pražském Náprstkově muzeu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narození Buddhy na reliéfu z 2. až 3. stol. př. n. l.

Narození Buddhy na reliéfu z 2. až 3. stol. př. n. l. | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Tttrung

„Přivezli jsme 145 archeologických nálezů zejména z lokality Mes Aynak jižně od Kábulu, ale i z dalších lokalit,“ popisuje archeolog a kurátor Národního muzea Ľubomír Novák.

„Výstava, kterou Národní muzeum plánuje pro Náprstkovo muzeum, má představit zejména památky afghánského buddhismu z období mezi 3. a 9. stoletím po Kristu,“ upřesňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní muzeum vyslalo do Afghánistánu tým, který do Česka přivezl vzácné památky. Podrobnosti prozradil archeolog a kurátor Národního muzea Ľubomír Novák

Vzácné jsou podle něj všechny přivezené artefakty. Takovouto kolekci v Evropě podle jeho názoru zatím nikdo neviděl.

„Zajímavostí jsou například sochy buddhů či bódhisattvů z břidlice a potom velké množství různých dalších buddhistických sošek z nepálené hlíny. Například sošky, které jsou zdobeny zlatým štukem. Můžeme vidět trochu jiný styl umění a výzdoby, než jsme zvyklí z evropského umění,“ vysvětluje Novák.

Omezení kvůli bezpečnosti

Jednání a převoz děl z Afghánistánu ovlivnila bezpečnostní situace v zemi. Čeští archeologové tak měli například doporučeno omezit pobyt mimo českou ambasádu na minimum.

„Tím pádem jsme s kolegyní měli možnost jet do kábulského muzea pouze třikrát. Ale i za tento krátký čas jsme v součinnosti s afghánskými kurátory všechno stačili zabalit, dovézt na letiště, naložit na letadlo a dovézt do Prahy,“ říká archeolog a kurátor Národního muzea Ľubomír Novák.

Památky v Afghánistánu v minulosti ničilo tamní hnutí Tálibán. Dnes do země proniká i radikální hnutí Islámský stát, které ničí starobylá města v Sýrii a Iráku. Informace o tom, že by to znamenalo nebezpečí i pro archeologické lokality v Afghánistánu, zatím podle něj nejsou.

ČRo, mka, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme