Čeští archeologové v Súdánu objevili starověký chrám

Dávno ztracený chrám objevila uprostřed rozsáhlého komplexu v africkém Súdánu archeologická expedice Národního muzea. Monumentální kamenná stavba stála ve středu chrámového komplexu jednoho z největších měst starověké Núbie, které se dnes nazývá Wad Ben Naga.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Východní chrám v lokalitě Vád Ben Naga v Súdánu | Zdroj: ČTK

Vědci v Súdánu také našli pečetní prsten s vyobrazením núbijského boha Apedemaka nebo sošku původně egyptského boha Usira.

Stejně jako čeští experti v Egyptě se museli i archeologové v Súdánu bránit nájezdu zlodějů.

„Památku samotnou ochránila naše konzervace. Vandal se tedy nedostal níž, pod tu naši nástavbu, takže se prokázalo, že naše postupy jsou vhodné pro dané místo, jelikož lokalita má čtyři kilometry čtvereční, je tam jeden hlídač a dva policisté,“ řekl Radiožurnálu vedoucí expedice Pavel Onderka.

Ten se za pár týdnů do Súdánu vrací, aby pomohl zapsání Wad Ben Naga do seznamu světového kulturního dědictví.

„V únoru se do Súdánu vracím především v souvislosti s potencionálním zápisem lokality na seznam světového kulturního dědictví. Celá oblast tam již zapsána je, ale s tím, že konkrétně lokalita Wad Ben Naga na seznamu nebyla,“ uvedl Onderka.

Čeští archeologové objevili v Súdánu dávno ztracený chrám

Květa Moravcová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme