Čeští egyptologové našli hrobku dosud neznámé faraonovy ženy

Čeští archeologové našli v Egyptě hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III., zřejmě manželky faraona Raneferefa. Raneferef vládl v době 5. dynastie, zhruba před 4500 lety. Hrobku archeologové odhalili v Abúsíru jihozápadně od Káhiry, kde je několik pyramid faraonů této dynastie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K dokumentaci archeologického výzkumu se používá nejnovější technologie, Ing. Vladimír Brůna (pyramida Lepsius 25)

K dokumentaci archeologického výzkumu se používá nejnovější technologie, Ing. Vladimír Brůna (pyramida Lepsius 25) | Foto: Kamil Voděra, Archiv Českého egyptologického ústavu

„Poprvé jsme odhalili jméno této královny, které bylo do objevení jejího hrobu neznámé,“ uvedl egyptský ministr pro starověké památky Mamdúh ad-Damatí, citovaný agenturou AFP..

Tento objev prý umožní objasnit některé otázky kolem 5. dynastie. „Která byla spolu se 4. dynastií svědkem výstavby prvních pyramid,“ dodal ministr.

Podle šéfa české egyptologické mise Miroslava Bárty se jedná o významný nález – protože jde o hrobku manželky a matky krále.

„My zatím nevíme matky kterého krále, to je věc výzkumu, ale už to, že jsme našli takovouto historickou osobnost, ženu tohoto významu, by napovídalo, že ten objev bude i v budoucnu považován za velmi významný,“ poznamenal Bárta.

Hrobka byla objevena v pohřebním komplexu faraona Raneferefa, což podle Bárty vede k domněnce, že královna byla ženou Raneferefa.

ČTK, Tereza Chlubná, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme