Čeští egyptologové si připsali další unikátní objev. Našli loď starou tisíce let

Bezmála 5000 let starou loď objevili čeští egyptologové v lokalitě Abúsír. Dřevěný člun vykopali už v listopadu, se zveřejněním nálezu ale museli počkat na ministerstvo egyptské památkové péče. Objev tedy oznámili až teď, kdy je v Egyptě na návštěvě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profesor Miroslav Bárta provádí delegaci po lokalitě Abúsír

Profesor Miroslav Bárta provádí delegaci po lokalitě Abúsír | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Jednalo se o unikátní nález člunu, který je více než 18 metrů dlouhý. Pochází z doby třetí dynastie, tedy přibližně z 27. století před Kristem, což je samo o sobě unikátní datum. To stáří je naprosto překvapivé,“ přibližuje egyptolog Miroslav Bárta.

Člun není podle něj v nejlepší kondici. „Nicméně těch několik týdnů restaurování udělalo své, takže člun spočívá tam, kde byl nalezen, a my doufáme, že za několik týdnů ho budeme moci odhalit celý,“ dodává Bárta.

Podobné lodě sloužily svým majitelům k symbolické cestě podsvětím. „Člun se nachází v blízkosti hrobky, která víceméně pochází z doby slavného stavitele Stupňovité pyramidy, panovníka Džosera, takže majitel tohoto člunu a hrobky, ke které patří, musel být naprosto unikátní postavou doby třetí dynastie,“ vysvětluje egyptolog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští egyptologové si připsali další unikátní objev, našli loď starou tisíce let. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Protože Egypťané v této době nedělali miniatury, dali do hrobky skutečný člun a podle Bárty je otázka, jestli někdy plul.

Čeští egyptologové se teď budou snažit záhadu rozřešit. Za několik týdnů by měli dát dohromady tým, který na místo odletí, a společně s kolegy z Texaské univerzity začnou odkrývat východní část člunu a studovat detaily.

„Podle všeho se zdá, že jeho konstrukce je nová a označuje novou etapu ve stavbě člunů ve starém Egyptě,“ říká Bárta.

Zaorálek jednal i o výstavě

Egyptské ministerstvo památkové péče má právo informace o nových objevech uvolnit jako první. Objev samotný tak může od jeho zveřejnění dělit i několik měsíců.

Egyptský ministr památkové péče Mamdúh Damátí po setkání se šéfem české diplomacie české archeology ocenil:

„Česká expedice v Abúsíru je jedna z nejvýznamnějších zahraničních misí v Egyptě. Každou chvíli přicházejí s velmi dobrými nálezy. Za poslední dva roky objevili hrobku královny Chentkaus a právě tuto unikátní loď.“

S ministrem Damátím jednal Zaorálek také o velké výstavě k 60. výročí českých vykopávek v Egyptě. „Výstava, kterou plánujeme na roky 2018 a 2019, by vlastně byla také obrovskou propagací Egypta. A to je něco, co dnes Egypt určitě potřebuje,“ dodal ministr.

Výstava bude umístěná ve zrekonstruované hlavní hale Národního muzea v Praze. „Jsem velice rád, že mě pan ministr ujistil, že z egyptské strany udělají všechno pro to, aby bylo možné poskytnout řadu vykopávek – aby opustily Egypt a mohly po nějakou dobu pobývat v České republice,“ upozornil Zaorálek.

ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme