Čeští egyptologové: Škody po nepokojích nejsou nenávratné

Čeští vědci se vrátili z Egypta, kde zachraňovali památky poničené během občanských nepokojů v zemi. Egypťané v době protestů dělali nelegální vykopávky a pronikli do skladů egyptologické expedice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové | Foto: Jaroslav Beránek

Podle člena expedice Miroslava Bárty se jednalo o provizorní misi, v rámci které vědci mapovali rozsah způsobených škod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští vědci se vrátili z Egypta, kde zachraňovali památky poničené během občanských nepokojů v zemi. Více Richterové člen expedice Miroslav Bárta.

„V dalších měsících hodláme naplánovat další expedici na podzim tohoto roku. Poté, co v Egyptě proběhnou řádné demokratické volby. Je třeba říci, že značná část škod je napravitelná,“ uvedl Bárta pro Rádio Česko s tím, že škody byly způsobené především absencí policejních složek v místě vykopávek a nalezišť.

Škody podle Bárty vyplývají také z nízkých znalostí tamních vesničanů. „Například na našem nalezišti byly prováděny nelegální vykopávky, došlo k pokusu o zábor půdy pro pohřebiště, dále pak k proniknutí do našich skladů, nicméně došlo spíše ke škodám než krádežím,“ upřesnil Bárta a dodal:

„Situace by se neměla opakovat. Vše nyní hlídá policie, navíc hned na začátku února jsme odjeli do Egypta vše napravovat. Byli jsme na místě jako jedna z prvních expedic. Nyní jsme ve fázi, kdy musíme dokončit výzkum památek, které byly nechtěně odhalené, což naruší původní časový harmonogram prací. Nebude to ale nic dramatického.“

Členové expedice kromě toho připravují výstavu fotografií, která má být během léta zpřístupněna v Přerově.

Čeští egyptologové mají v Egyptě i ve světě velmi dobrou pověst. Během půlstoletí dosáhli při výzkumu staroegyptské civilizace jedinečných objevů. Expedice Karlovy univerzity působí také v Súdánu a je největší českou vědeckou expedicí pracující v zahraničí.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme