Čeští egyptologové v Abúsíru: Šest dní v týdnu pracují, sedmý zařizují vše potřebné

Čeští archeologové si v egyptském Abúsíru balí kufry. Letošní jarní sezona končí. V Egyptě nastává vlna letních veder, ve kterých se v poušti nedá pracovat. Archeologům z Univerzity Karlovy se prý i tentokrát podařily unikátní objevy. Informace ale smí zveřejnit jen egyptská památková správa a ta udržuje veřejnost v napětí. Život na vykopávkách má ale svůj každodenní rytmus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeolog Martin Odler při práci | Foto: Štěpán Macháček

Čeští egyptologové si od zdejší památkové správy pronajímají jednu z budov. Patrový dům určený pro ubytování zahraničních expedic stojí na pomezí pouště a úrodného údolí. Pilný český tým tu letos zůstal poslední.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští egyptologové v Abúsíru: Šest dní pracují, sedmý zařizují v Káhiře vše potřebné. Natáčel blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček

Večerku archeologové stanovenou nemají. Podle šéfa vykopávek v Abúsíru Jaromíra Krejčího se ale po večeři musí dohodnout na programu, který je čeká další den.

„Ještě nejdeme spát, teď končíme s večeří, která začíná v tomto domě o půl šesté. Do sedmi hodin většinou řešíme každodenní úkoly,“ přibližuje Krejčí.

Někteří členové týmu poté odcházejí do svých pokojů. Ostatní chvíli posedí a proberou třeba i jiné než pracovní věci, ráno totiž musí čeští egyptologové brzy vstávat.

„Režim je daný snídaní, která začíná v šest hodin. V 6.40 až 6.45 odjíždíme na výzkum a od sedmi pracujeme,“ upřesňuje Krejčí.

Na snídani se v Abúsíru chodí přesně v 6 | Foto: Štěpán Macháček

Fúl, faláfel, zralý žlutý sýr - sndani připravuje egyptský kuchař | Foto: Štěpán Macháček

Na vykopávky se jezdí terénními auty několik kilometrů. Rozvrh expedice počítá s přestávkou na oběd, ve dvě hodiny se končí. Odpoledne už začíná slunce nesnesitelně pálit a dělníkům docházejí síly. Po návratu se ale ještě třídí a zpracovává nalezený materiál.

Čeští egyptologové pracují v Abúsíru nedaleko Káhiry už desítky let. Na nalezišti jsou od roku 1960. K posledním unikátním objevům patří osmnáct metrů dlouhá loď pohřbená v písku nebo hrobka neznámé královny Chentkaus III.

Jediný stín na vykopávkách je v kamenném domečku, kde českým archeologům připravuje starý a věrný hlídač abúsírské lokality lehký oběd.

Na zemi u chlebových placek se sýrem, vejci a salátem přichází řeč i na specialisty, kteří se k základní skupině během sezony dočasně připojují.

„Nově přicházející velice rádi vítáme, protože je to takové osvěžení. Jsou to lidé, kteří jednak přinášejí zprávy z domova, a jednak trochu rozbijí tu počínající ponorku mezi hlavní skupinou,“ přiznává archeolog Honza Turek.

Katarína Ariasová a Jaromír Krejčí před domečkem hlídače na okraji lokality Abúsír | Foto: Štěpán Macháček

Volna si podle archeoložky Kataríny Ariasové čeští egyptologové moc neužijí: „Pracujeme šest dní v týdnu. Sedmý den bychom měli mít teoreticky volno, prakticky ale také pracujeme, protože nakupujeme, něco zařizujeme, tankujeme v Káhiře nebo měníme peníze. Velmi často je to tak, že ty dva nebo tři měsíce jedeme úplně v kuse."

Do centra Káhiry je to z Abúsíru 25 kilometrů a vyřizovat se v egyptské metropoli musí všechno.

„Pro nás je třeba velice důležité, že odjíždíme na ambasádu, kde máme přátele, kteří jsou mimo egyptologický okruh. Rádi s nimi posedíme v ambasádním baru - v Oáze," dodává Turek.

Na egyptské pivo si ale teď bude muset se svými kolegy počkat minimálně do podzimu.

Obědy připravuje v malém domečku starý hlídač lokality | Foto: Štěpán Macháček

Obědy připravuje v malém domečku starý hlídač lokality | Foto: Štěpán Macháček

Starý věrný hlídač Abúsíru | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme