Chataření, podpultový prodej, interrupční komise. DVD přiblíží školákům život za normalizace

Speciální DVD vysvětlí žákům, jak vypadala společnost v husákovské éře. Učitelé dějepisu je budou mít k dispozici od příštího týdne. Disk připravili odborníci z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a školáci se z něj například dozvědí, jak fungoval podpultový prodej či jak to v minulém režimu vypadalo před interrupční komisí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spartakiáda v době normalizace | Foto: Archiv ČRo

DVD nabízí 90 ukázek, které přibližují normalizační politiku, kulturu, životní styl, ale také třeba péči o životní prostředí nebo úroveň služeb a zásobování.

O tehdejší společnosti se pak mohou žáci dozvědět prostřednictvím diskuse o undergroundu, o vojenské službě, ale také třeba o módě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Klára Bílá

Ukázky se vážou k široké škále témat – chataření, nebo třeba i zaměstnanost v socialismu. Obsah DVD měl na starosti Jaroslav Pinkas z Ústavu pro studium totalitních režimů.

„My se nesnažíme o nějaké politické dějiny, které by byly vyprávěny jako velký příběh, ale spíš ukazovat na to, v jakém odlišném společenském kontextu ti lidé žili a jak třeba ty politické vlivy ovlivňovaly každodenní život jiným způsobem než dnes, což třeba v případě interrupční komise se nechá ukázat poměrně snadno,“ podotkl Pinkas.

Novou pomůcku do výuky vítají i učitelé dějepisu. Hana Almerová z pražského Arcibiskupského gymnázia se dějinám 21. století nevěnuje jen v hodinách historie, ale třeba i při češtině.

„Mým cílem je dovést je k tomu tématu a potom se v nich pokusit vyvolat nějakou reflexi a odezvu,“ popsala Almerová, podle níž mladá generace o dějiny zájem má. „Z hlediska toho zájmu si nemůžu určitě stěžovat,“ poznamenala.

Výukový disk dostanou všechny základní i střední školy zdarma. Na projekt dostal ÚSTR přes 11 milionů korun z evropských fondů.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme