Churchill zachránil po první světové válce tisíce koní

Během první světové války pomáhaly na evropské západní frontě britským vojákům statisíce koní. Když válka skončila, nastal velký problém s jejich návratem na ostrovy. V těchto dnech vyšlo najevo, že o bezpečný návrat válečných koní se zasloužil především tehdejší ministr války Winston Churchill.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraničná - dnes se kolem bývalé obce pasou koně

Hraničná - dnes se kolem bývalé obce pasou koně | Foto: Miroslav Kobza | Zdroj: Český rozhlas

Winston Churchill byl jmenován ministrem války v lednu 1919 a jeho úkolem bylo především zajišťovat demobilizaci britských vojáků po první světové válce, ale brzy zjistil, že přeprava válečných koní z evropského kontinentu do Británie naráží na vážné problémy.

Na lodích měli být koně převáženy rychlostí 12 tisíc týdně, ale ve skutečnosti byla přepravována necelá čtvrtina.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koních, které pomáhali britské armádě v první světové válce mluvil v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Tehdy 44letý Churchill důrazně vytknul tento nedostatek generálporučíkovi Traversi Clarkovi, který měl na starosti ubytovací záležitosti britské armády a nařídil mu urychleně zlepšit situaci koním. Ve Francii tehdy hrozily různé nemoci nebo nebezpečí prodáním koňským řezníkům.

Churchillovi se nakonec skutečně podařilo zajistit podstatné zlepšení problému. Díky němu se během několika měsíců vrátilo do Británie 9 tisíc koní týdně.

Britské ministerstvo války vynaložilo po propuknutí válečného konfliktu na nákup jednoho milionu koní kolem 63 milionů liber. Koně armáda nakupovala nejenom v Británii, ale i v Kanadě a Spojených státech.

Koně měli za první světové války velmi významnou úlohu. Například pomáhali tahat ty nejtěžší náklady. Dělostřelcům přepravovali těžká děla a munici. Proto jich i hodně zahynulo.

Milan Kocourek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme