Chystanou pietu k 70. výročí vypálení Lidic poškozuje spor o audiodrama

Jeden z hlavních bodů chystané piety k 70. výročí vypálení Lidic je v ohrožení. Obyvatelé obce odmítají unikátní audiodrama, které mělo návštěvníkům připomenout, co se za druhé světové války odehrálo. Nelíbí se jim, že jde o fiktivní dialogy. Ty podle nich na pietní území nepatří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Lidice | Foto: Jana Šustová

Autorkou textů je Tereza Semotamová, česká spisovatelka a překladatelka žijící v Německu. Audiodrama pojala jako fiktivní dialogy mezi osobami, které v době Heydrichiády skutečně žily. Za dramatizací textů stojí projekt Rozezeznění - Lidice 2012.

„Jsme přesvědčeni, že texty v té podobě, jaká nám byla prezentována, na pietní území nepatří. Nezobrazují tragédii Lidic, nereprezentují události tak, jak se staly, reálný život. Texty jsou vymyšlené a vkládané do úst lidem, kteří možná žili,“ shrnuje hlavní výtky starostka Lidice Veronika Kellerová.

Obyvatelé obce se shodují, že podobná umělecká volnost na pietní území nepatří. „Může to být v televizi, v rádiu, v knihách. Ale ne tam, kde umírali lidé,“ říká Kellerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starostka Lidic Veronika Kellerová a hlavní realizátor projektu Rozeznění - Lidice 2012 Vilém Faltýnek byli hosty pořadu Ozvěny dne

Hlavní realizátor projektu Rozeznění – Lidice 2012 Vilém Faltýnek tvrdí, že podobu projektu už lidičtí znají delší dobu: „Jsme s lidickými v kontaktu už dva roky, od doby, co jsme točili vzpomínková vyprávění. Už tehdy jsme je o projektu informovali.“

Ve smlouvě s Památníkem Lidice je prý jasně uvedeno, že se jedná o umělecký dramatický tvar, který bude možné poslouchat v areálu zaniklé vesnice, tedy na pietním území.

Obyvatelé Lidic texty audiodramatu poprvé viděli 19. února. Od té doby si podle Kellerové občané píšou s manželi Faltýnkovými a řeší připomínky k textům.

Památník Lidice | Foto: Jana Šustová

„Všemi připomínkami se vážně zabýváme, řadě z nich jsme už vyhověli, opravili jsme spoustu nepravdivých faktů, na které jsme byli upozorněni,“ říká Faltýnek.

Starostka však oponuje: „Ano, takhle to vypadá, že s námi komunikují a reagují na veškeré připomínky. Ale oni začali reagovat až ve chvíli, kdy nás lidičtí poprosili, abychom se do toho vložili jako obec.“

Hlavní nebezpečí audiodramatu vidí Kellerové v tom, že může být zavádějící, protože návštěvníci památníku budou dialogy pokládat za něco, co se opravdu odehrálo.

„Každého posluchače upozorníme, že poslouchá umělecké dílo Terezy Semotamové a dalších umělců, kteří se snaží podat představu vesnice, jak mohla být, než byla zničena,“ popisuje Faltýnek. Ve smlouvě je prý navíc stanoveno, že drama bude zachycovat to, co se stalo před vypálením Lidic, nikoli samotnou tragédii.

Lidice chtějí změnu i za cenu zpoždění projektu

Lidičtí jsou přesto rozhodnuti projekt v současné podobě nepřipustit, i za cenu toho, že nebude realizován přesně na výročí vypálení Lidic, které připadá na 9. června. „Nejsme proti projektu, ale musí být jinak zpracován, nebo musí být realizován jinde, ne na pietním místě. A klidně to může být na podzim,“ říká Veronika Kellerová.

Posun projektu však Vilém Faltýnek kategoricky odmítá, protože projekt je od začátku definován jako součást vzpomínkových akcí ke dni výročí.

„V souladu s tím byli osloveni všichni sponzoři a nadace, kteří tento neziskový projekt podpořili. Rozpočet byl tři miliony korun, dva roky se projektu věnovaly desítky dobrovolníků,“ vysvětluje Faltýnek. Pokud se prý projekt nezrealizuje přímo k 9. výročí, neuskuteční se vůbec.

Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme