Číňané pátrají v Africe po svých starobylých lodích

Čínští archeologové pátrají v Keni po lodi prvních mořeplavců bývalé Říše středu. Peking tak chce definitivně dokázat existenci čínské komunity v Africe už na začátku 15. století. Naděje také podnítil nález porcelánu z období vlády dynastie Ming, která v té době stála v čele Říše středu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Celkem jedenáct archeologů proto nyní zahájilo na pobřeží Keni první výzkum, který bude pokračovat i v moři kolem ostrovů Lamu a Malindi, kam v roce 1418 čínská flotila doplula.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čínském výzkumu mluví zpravodaj Robert Mikoláš

Bádání by mělo trvat tři roky, náklady na něj dosahují zhruba 60 milionů dolarů.

Plavidlo, které čínští archeologové hledají, bylo potopeno začátkem 15.století, kdy k africkým břehům dorazil jeden z nejslavnějších čínských námořníků Čeng Che.

Čeng Che, jehož Číňané vnímají podobně jako Evropané Kryštofa Kolumba nebo Jamese Cooka, podnikl na začátku 15. století celkem sedm výprav. Objevné plavby si mohl dovolit díky finanční podpoře císaře.

Při jedné z nich se dostal právě až k pobřeží afrického kontinentu. Odtud tehdy také jako dary panovníkovi přivezl zebry a žirafy, které obohatily vládcovu zoologickou zahradu.

Zachovaly se i mořeplavcovy poznámky, v nichž vzpomíná na „vlny vysoké jako hory a daleké barbarské oblasti“.

Objev Ameriky ještě před Kolumbem?

O tom, že Čeng Che objevil i americký kontinent ještě před Kryštofem Kolumbem, se pouze spekuluje. Domněnky jsou živeny především knihou britského autora Gavina Menziese s názvem 1421: Rok, kdy Čína objevila Ameriku.

Staří Číňané se ale na daleké výpravy nevydávali s cílem objevit nová území, podobně jako tomu bylo u mořeplavců evropských. Jejich lodě navíc na dlouhé cesty přes oceán nebyly stavěné. Drželi se tedy v blízkosti břehů, a i proto mohl Čeng Che doplout až do Afriky.

Objevitele navíc Peking nyní zmiňuje v souvislosti s účastí v mezinárodní misi proti somálským pirátům, v rámci které se čínská plavidla po téměř šesti stech letech vrátila k africkým břehům.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme